Za tieto dovolenkové „suveníry” vám hrozí pokuta 3 000 eur alebo až väzenie

  • Delaneuville upresnila, že nelegálny tovar je najčastejšie zaznamenaný pri poštovej preprave.
  • Pozrite sa, na ktoré predmety by ste si mali dávať najväčší pozor.
Ekonomika Za tieto dovolenkové „suveníry“ vám hrozí pokuta 3 000 eur
Za tieto dovolenkové „suveníry“ vám hrozí pokuta 3 000 eur. Zdroj: Shutterstock.com/Sunny studio, ad-foto
Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil

Slováci si z dovoleniek často privážajú zakázané suveníry, medzi ktoré patria rastliny a výrobky z nich. Zákaz dovozu zahŕňa kaktusy, orchidey, cykasy, ale aj avokádo a zemiaky. Porušenie tohto zákazu môže viesť k pokute.

O tejto skutočnosti informovali zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Finančného riaditeľstva (FR) SR.

Osveta pomáha

Vedúca oddelenia zákazov a obmedzení FR Zuzana Delaneuville uvádza, že vďaka osvete je nelegálny dovoz rastlín čoraz nižší. Aj napriek tomu Finančné riaditeľstvo eviduje niekoľko prípadov ročne. Ide prevažne o poštovú prepravu týchto suvenírov.

Slováci si zo zahraničia najčastejšie pokúšajú doviezť semená, cibuľky, odrezky rôznych druhov kvetín, zeleniny a ovocia z krajín, ako Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké a Ukrajina,” približuje.

Ľudí zároveň varovala, že za colný priestupok im môže byť uložená pokuta až do výšky 3 319 eur, a pri závažnom porušení colných predpisov im hrozí aj väzenie. Príslušníci finančnej správy podľa jej slov pravidelne vykonávajú colné kontroly, pri ktorých môžu zhabať nelegálny tovar a následne ho zničiť.

Delaneuville upresnila, že nelegálny tovar je najčastejšie zaznamenaný pri poštovej preprave. Za prvý polrok 2024 skontrolovali 72 zásielok s rastlinami, pričom 65 z nich colníci vyhodnotili ako nevyhovujúce. V minulom roku išlo o 132 takýchto zásielok, z ktorých až 115 obsahovalo nevyhovujúci tovar.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Niektoré rastliny potrebujú preukaz

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbBest Wallet mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.