- Mnohí Slováci si všimli, že za zemiaky v tomto roku platia oveľa viac.
- Dôvodov je viacero, jeden z nich sa zrejme počas tejto sezóny nevyrieši.
Ak sa vám zdá, že ceny zemiakov sú v tomto roku vysoké, zdá sa vám správne. Čo je však horšie, s poklesom ich cien by ste počítať nemali.
Ako totiž uvádza portál noviny.sk, tieto ceny sa môžu ešte zvýšiť. Poľnohospodári poukazujú na skutočnosť, že časy, kedy bolo Slovensko v pestovaní zemiakov sebestačné, sú už dávno za nami. Na ceny zamiakov vplýva napríklad počasie, no problémy robia aj chýbajúce závlahové systémy.
Na problémové počasie poukázal napríklad pestovateľ z východného Slovenska, ktorý uviedol, že zemiaky sa sadia ešte v dnešných dňoch. Hovorí, že pokiaľ je zlé počasie a pôda nie je suchá, zemiaky sa jednoducho zasadiť nedajú. Spomína, že v jednom roku došlo k ukončeniu výsadby až 5. júla.
Počasie však nie je jediným problémom. Tým sú aj chýbajúce závlahové systémy, po ktorých je dopyt ako po teplých rožkoch. Na Slovensku je ich však nedostatok. Tomuto problému sa chce venovať ministerstvo pôdohospodárstva.
Minister Richard Takáč uviedol, že prvý návrh výziev, ktoré rezort vypíše pre poľnohospodárov, sa bude pripravovať už na jeseň. Podľa jeho slov sa budú sústrediť na hydromiliorácie. Pestovatelia by tak mohli získať vyššiu podporu. Konkrétne by išlo o približne 320 eur na hektár.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Zemiaky lacnejšie nebudú
Pestovatelia tiež uvádzajú, že s lacnejšími zemiakmi by sme v dohľadnej dobe počítať nemali. Jeden z pestovateľov priamo hovorí, že podpora nie je dostatočná na to, aby zemiaky zlacneli.
„Cena zemiakov sa nevytvára na Slovensku, ale v hlavných pestovateľských oblastiach v Európe,” vysvetľuje a dodáva, že v zemiakoch sa však nedarí iba Slovensku, ale aj zvyšku Európy. V dôsledku toho sme svedkami absencie prebytkov, čo vedie k vyšším cenám za túto surovinu.
„Ceny sú ovplyvnené viacerými faktormi. My sa snažíme robiť tak, aby sme ich nemuseli dovážať napríklad z Egypta,” vysvetľuje predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu Jozef Šumichrast.
Rezort pôdohospodárstva túto situáciu eviduje. Nedávno uviedol, že vzhľadom na klimatické zmeny a nepredvídateľný vývoj počasia sa pestovanie zemiakov stáva v plnej miere závislé od závlah.
Na základe tejto skutočnosti sa pestovanie zemiakov presúva na južné Slovensko, kde závlahy sú a používajú sa.
Šumichrast dodal, že čo sa týka sebestačnosti zemiakov, Slovensko je na úrovni zhruba 50 percent. Pri zelenine ide o 35 až 40 percent a pri ovocí iba 30 percent. Podľa jeho slov má naša krajina omnoho väčší potenciál.
„Dokázali by sme vyprodukovať oveľa viac kvalitných slovenských potravín a štátna pomoc, ktorú dnes prezentoval pán minister, nám v tom veľmi pomôže,” uzatvára.