Za nehnuteľnosti si od ďalšieho roku opäť priplatíme

  • Nehnuteľnosti sa odrazili od dna a budú pokračovať v raste aj v roku 2025.
  • Ceny nehnuteľností ovplyvní aj konsolidačné opatrenie v podobe vyššieho DPH.
  • Dopyt po hypotékach rastie v dôsledku znižovania úrokovej sadzby.
Ekonomika Nehnuteľnosti opäť v roku 2025 zdražejú
Nehnuteľnosti opäť v roku 2025 zdražejú. Zdroj: shutterstock.com/Mania Mee/Stefan Balaz/Travellaggio
BitmarketsBitmarkets

Nehnuteľnosti na Slovensku môžu v najbližšom období opäť zdražieť, a to aj napriek tomu, že dopyt bude brzdený zvýšením dane z pridanej hodnoty (DPH), uvádza Trend. Na realitný trh vplýva viacero faktorov, ktoré si priblížime v tomto článku.

Dopyt po hypotékach rastie

Počas posledných mesiacov sme boli svedkami nárastu dopytu po hypotékach, keďže úroková sadzba Európskej centrálnej banky (ECB) klesá. Podľa údajov Trading Economics ECB v tomto roku znížila úrokovú sadzbu už 3-krát a v čase písania sa pohybuje na úrovni 3,4 %. Expanzívna menová politika je výsledkom ústupu tempa zvyšovania cien v podobe inflácie.

Úroková sadzba v eurozóne

Úroková sadzba v eurozóne. Zdroj: Trading Economics

Jeden z hlavných faktorov dopytu po hypotékach je okrem poklesu úrokovej sadzby aj strach z nárastu DPH od začiatku ďalšieho roku. Klienti sa snažia využiť do konca roka ešte nižšiu sadzbu a chcú sa vyhnúť väčšiemu zdaneniu. Najväčší dopyt je po nových bytoch v krajských mestách.

September 2024 zaznamenal najväčší záujem o hypotéky od konca roku 2022, keďže banky uzavreli s klientmi zmluvy v hodnote za viac ako 395 miliónov eur, čo predstavuje medzimesačný rast o 39 miliónov a medziročne o 114 miliónov.

Vedeli ste?

Je dôležité pripomenúť, že slovenská vláda musí efektívne šetriť a aplikovať konsolidačné opatrenia tak, aby nezabrzdili ekonomiku. V opačnom prípade bude problém s vysokým deficitom pretrvávať, čo by mohlo viesť k zhoršeniu ratingu krajiny. To následne spôsobuje, že zahraniční veritelia nám zvýšia úroky a slovenské domácnosti a firmy sa opäť ešte viac zadlžia. Výsledkom tohto scenára by bolo pomalšie znižovanie úrokových sadzieb.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/3Ďalej
txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.