- Organizátor Cryptovestibullu nám odpovedal na zaujímavé otázky
- Porozprávali sme sa nielen o budúcom ročníku, ale aj o aktuálnom stave na Slovensku
Organizátor prestížnej kryptomenovej konferencie CryptoVestibull, Luky, odkrýva svoju osobnú púť do sveta kryptomien, ktorá začala koncom bullmarketu v roku 2017.
Po prvotných neúspechoch a učení na vlastných chybách sa Luky stal jednou z hlavných postáv kryptokomunity na Slovensku. V rozhovore prezrádza viac o zákulisí úspešnej konferencie CryptoVestibull 2023, plány na nadchádzajúci rok vrátane podujatia Bitcoinový deň, a poskytuje náhľad na pravidelné meetupové aktivity.
Zároveň sa dotýka otázok bezpečnosti a zodpovedného investovania v kontexte kryptomien a vyjadruje svoje obavy o dopady nových vládnych regulácií na slovenský kryptomenový ekosystém.
Slovenská krytokomunita ťa pozná ako organizátora najväčšej kryptomenovej konferencie CryptoVestibull, ktorá sa konala tento rok v Žiline. Na úvod sa nám trošku predstav a povedz nám, aká bola tvoja cesta ku kryptomenám. Aký rok sa písal?
O Bitcoine som prvýkrát počul v decembri 2017 ku koncu bullmarketu, kedy 1 Bitcoin dosiahol cenu takmer 20 000 dolárov. Trvalo mi však dlhé 4 roky, kým som si uvedomil, že cena nie je to najpodstatnejšie, čo Bitcoin ľudstvu prináša.
Na počiatku som kúpil Bitcoin u nemenovaného brokera bez toho, že by som tušil, čo vlastne kupujem. Okrem toho, že som si nekúpil BTC ale iba pohľadávku naň, tak som túto pohľadávku držal, až kým BTC neklesol v 2019 pod 4 000 dolárov.
Vtedy som už trochu začal chápať, o čo vlastne ide, a preto som predal svoju pohľadávku u brokera, vybral eurá a založil si účet na Binance s cieľom kúpiť na burze reálnu kryptomenu.
Za peniaze, ktoré mi zostali (strata -83%), som Bitcoinu na Binance kúpil asi 10 rôznych altcoinov. Keď som uvidel, koľko ďalších rôznych „nových bitcoinov” existuje, cítil som sa ako malý chlapec v hračkárstve.
Keby som sám sebe mohol dať vtedy radu, tak by som si poradil nekupovať altcoiny skôr, ako budem rozumieť Bitcoinu.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Koľko bolo účastníkov na CryptoVestibull? Koho každého mohli účastníci vidieť prednášať na aké témy?
Na CryptoVestibull 2023 prišlo približne 350+ návštevníkov a všetky prednášky a diskusie, ktoré na konferencii zazneli, je možné pozrieť si na YouTube kanáli CryptoVestibull. Okrem Bitcoinu sme sa venovali aj ekonomike, tradingu, NFT, metaverse, bezpečnosti, daniam či reguláciám kryptomien.
Čo chystáš na rok 2024 pre fanúšikov Bitcoinu a kryptomien? Ktorí z BTC edukátorov už potvrdili účasť na CryptoVestibull24?
Už je isté to, že Cryptovestibull24 sa bude konať opäť v Žiline v Dome odborov dňa 14. septembra. V kalendári ho majú zapísaní už viacerí speakri, ktorí sa zúčastnili konferencie tento rok a okrem toho pribudnú Bitcoin celebrity z CZ ako Josef Tetek alebo Kicom.
V roku 2024 na pozadí plánujeme aj konferenciu v Bratislave a taktiež festival „Bitcoinový deň” v bratislavskom parku pri Dunaji s detským kútikom, aby sa aj rodiny s deťmi mohli zastaviť. Deti sa zahrajú na nafukovacom hrade a rodičia sa môžu niečo dozvedieť o Bitcoine.
Všetko je v štádiu riešenia a uvidíme, čo sa nám nakoniec podarí zrealizovať.
Pod svoje krídla si si zobral aj organizovanie pravidelných meetupov BTC only pod záštitou projektu Dvadsatjeden.org. Táto komunita organizuje meetupy BTC beer v rámci celého Slovenska. Za ktoré mesto si bol vybraný? A ktorú BTC komunitu okrem tej bratislavskej navštevuješ v rámci Slovenska najčastejšie?
Tým, že žijem v zahraničí, sa na meetupoch Dvadsatjeden.org nemôžem zúčastniť vždy. Ak ale mám možnosť, tak veľmi rád zavítam na meetup do Bratislavy a často som sa ukázal aj v Prievidzi.
Prievidza je moja srdcovka a okrem toho, že práve tu sa konal nultý ročník CryptoVestibull22, tak Prievidza má veľmi silnú Bitcoin/krypto komunitu. Aj za rozšírenie iniciatívy dvadsatjeden.org môže Slovensko vďačiť hlavne ľuďom z Prievidze, ktorí týmto motivujú ľudí/fanúšikov Bitcoinu a kryptomien z celého Slovenska, aby sa stretávali a spájali.
Ako spätne hodnotíš CryptoVestibull23?
Veľmi úspešne a poučne. Vyskytlo sa množstvo nedostatkov, ktoré som musel riešiť a často improvizovať, no do ďalšieho ročníka mám veľa poznámok, na čom musím zapracovať.
Z tohto pohľadu môžem povedať, že CryptoVestibull24 bude o minimálne stupeň kvalitnejší z pohľadu organizácie. Z pohľadu návštevnosti prekonal moje očakávania. V bearmarkete som si dal za cieľ, aby sa predalo 250 vstupeniek. Nakoniec sa ich predalo vyše 350, z čoho som bol milo prekvapený.
Akú divácku kapacitu bude mať CryptoVestibull24?
CryptoVestibull24 sa uskutoční tak ako predchádzajúci ročník v Dome odborov v Žiline. Priestory Veľkej scény majú kapacitu až 500 miest na sedenie, salónik približne 100 miest na.
Vo vestibule, kde budú firemné stánky partnerov a sponzorov, je priestor obmedzený, a hlavne v čase medzi prednáškami bude plný ľudí. Aby sme predišli tlačeniciam vo vestibule a pri občerstvení, tak kapacitu nastavím na 500 vstupeniek a program bude prispôsobený tak, aby sa ľudia v jeden moment netlačili vo vestibule. Bude to náročné, no dobrých ľudí sa všade zmestí veľa.
Nachádzame sa v bullmarkete. Očakávaš, že návštevnosť konferencie ovplyvní sentiment na trhu?
Samozrejme, s cenou kryptomien či Bitcoinu stúpa aj záujem ľudí a každý by sa rád zviezol na tejto vlne pozitívneho sentimentu. To priláka aj množstvo ľudí na konferenciu. Verím, že na CryptoVestibull24 príde čo najviac zvedavých nováčikov, ktorých my, Bitcoineri, musíme čo najviac orange pilovať. (úsmev)
Mohlo by vás zaujať: Exkluzívne: Celá kryptomenová komunita sa stretla na najväčšej konferencii na Slovensku
Prečo si vybral Žilinu ako miesto, kde opäť prebehne CryptoVestibull24?
Žilina je strategická poloha. Nie je tak ďaleko z východu Slovenska, zo západu ani z juhu, a taktiež je to prijateľne ďaleko aj pre ľudí z Čiech, ktorí by sa chceli prísť zo zvedavosti pozrieť. Žilina je dopravný uzol Slovenska.
Aké je vlastne hlavné poslanie tvojej konferencie?
Poslaním je, aby sa ľudia o kryptomenách dozvedeli veľa informácií od odborníkov a nehľadali informácie na internete, kde na nich striehnu podvodníci, ktorí sa snažia zneužiť dôverčivosť ľudí, ktorí hľadajú informácie. Ak vás raz chytia do siete, vašu dôveru zneužijú. Mať správne informácie od odborníkov je na nezaplatenie.
Na konferencii sa stretnete osobne s ľuďmi, ktorí sa vyznajú a vedia vám poradiť a pomôcť, ako kryptomeny a Bitcoin používať správne.
Poslaním je tiež to, aby sa fanúšikovia Bitcoinu a kryptomien stretávali a komunikovali. Takto vznikne veľa ďalších nových kamarátstiev, partnerstiev a spoluprác, ktoré pomôžu lepšej adopcii Bitcoinu a kryptomien na Slovenku.
Čo by si odkázal nováčikom, ktorí sa práve len oboznamujú s kryptomarketom? Čomu sa vyvarovať?
Nekupujte shitcoiny ak netušíte, čo robíte. Kúpte si non kyc bitcoin cez Vexl alebo Bitcoin voucher. Nechoďte na burzu a neposielajte tam svoje citlivé údaje. Stretávajte sa s Bitcoinermi a pochopte Bitcoin. Študujte, čítajte, pozerajte len overené zdroje. Nerobte unáhlené rozhodnutia. Ak znie niečo až príliš dobre, buďte ostražití a držte si odstup.
Podvodníci sú na každom rohu a lákajú na vysoké zisky s minimálnym rizikom, nenaleťte na tieto triky. Držte si svoje Bitcoiny na hardware wallet (najlepšia je za mňa Trezor). Nikdy nikomu neukazujte svoj seed ani ho nepíšte na internet ani do mobilu. Naozaj nikdy.
Nová slovenská vláda chce ešte do konca roka zmariť zákon predošlej vlády o znížení daňového zaťaženia pri investíciách do kryptomien. Čo si o tom myslíš?
Myslím si, že to len zhorší už súčasnú zlu situáciu, čo sa týka odchodu šikovných ľudí zo Slovenska, napr. do susedného Česka. Títo ľudia potom žijú, pracujú a investujú svoje peniaze v iných štátoch, kde je daňové zaťaženie nižšie, a teda platia dane v inej krajine. Ak si nová vláda myslí, že vyzbiera na daniach viac, ak ešte zvýši už súčasné vysoké dane, tak sa mýli.
Nový zákon, ktorý ma platiť od 1.1.2024, a ktorý sa snažia v zrýchlenom konaní zrušiť, by pomohol udržať týchto ľudí na Slovensku a aj keď sa dane znížia, v konečnom dôsledku si myslím, že by to prospelo Slovensku oveľa viac ako ich zvýšenie.
Už teraz je to zlé, mladí odchádzajú a staršia generácia starne čoraz viac. Na ich dôchodky nebude pracovať dosť mladých ľudí, pretože väčšina odíde do zahraničia za lepšími podmienkami. Kompetentní by sa mali zamyslieť, kam našu krajinu takýmto rozhodnutiami dostanú.