Za diaľničnú známku budú Slováci platiť viac. Jej cena sa zvýši o desiatky eur

  • Základná sadzba DPH sa zvýši na 23 %, niektoré potraviny a lieky budú mať 5 % DPH.
  • Firmy so ziskom nad 5 miliónov eur zaplatia vyššiu daň z príjmu.
  • Rodičovský dôchodok sa zruší, nahradí ho možnosť venovať 2 % z dane rodičom.
Ekonomika Za diaľničnú známku budú Slováci platiť viac
Za diaľničnú známku budú Slováci platiť viac. Zdroj: Shutterstock.com/MakDill, Minerva Studio
BitmarketsBitmarkets

Zmeny sa dotknú aj sociálnych dávok

Zmeny sa nevyhnú ani sociálnej oblasti. Daňový bonus sa zníži pre lepšie zarábajúcich rodičov, pričom nárok naň úplne stratia tí s príjmom nad 3 632 eur. Rodičovský dôchodok v súčasnej podobe sa zruší. Nahradí ho možnosť venovať 2 % z dane z príjmu rodičom.

Vláda deklaruje, že týmito opatreniami chce do roku 2027 znížiť deficit verejných financií pod tri percentá HDP. Či sa jej to podarí a aké budú reálne dopady na ekonomiku a život občanov, ukáže až čas.

SaS s kritikou nečakala

Portál Teraz.sk uvádza, že opozičná strana SaS ostro kritizuje nové konsolidačné opatrenia vlády. Podpredseda strany Marián Viskupič tvrdí, že štát vyberie menej peňazí, ako plánuje, pričom najväčšiu záťaž ponesú občania Slovenska.

Viskupič vo svojom vyhlásení uviedol: „Každý jeden občan zaplatí viac na daniach, na odvodoch, na poplatkoch. Zdôraznil, že väčšina nákladov, ktoré štát uvalí na firmy, sa nakoniec prenesie na spotrebiteľov. „Bežné odhady hovoria, že 80 % nákladov, ktoré akokoľvek vyrobíte pre firmy, tak sa jednoducho prenesú na ich spotrebiteľov, to znamená na občanov tejto krajiny,” vysvetlil.

Jediným reálnym šetrením zo strany štátu je podľa Viskupiča plánované prepúšťanie štátnych úradníkov. Toto opatrenie by malo priniesť úsporu približne 124 miliónov eur z celkovej sumy takmer 2,7 miliardy eur. Vláda zvažuje prepustenie približne 5 000 štátnych zamestnancov.

Podpredseda SaS varuje, že väčšina navrhovaných opatrení bude mať negatívny vplyv na vývoj domácej ekonomiky. „Som presvedčený, že sa reálne vyberie určite menej, ako si vláda naplánovala. Toto bude jednoducho ťažký úder pre našu ekonomiku, ťažký úder pre jej konkurencieschopnosť, ťažký úder pre každého jedného podnikateľa,” dodal Viskupič.

Opozícia tak jasne naznačuje, že navrhované konsolidačné opatrenia môžu viesť k spomaleniu ekonomického rastu, čo v konečnom dôsledku môže znamenať, že štát nevyberie toľko finančných prostriedkov, ako v súčasnosti predpokladá vláda.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Best Wallet PCOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.