Z tradičnej slovenskej potraviny sa stáva investícia. V Poľsku za ňu zaplatíte o 78 % menej

  • Situáciu komplikuje aj konsolidačný balík opatrení, ktorý počíta so zvýšením základnej sadzby DPH na 23 percent.
  • Napriek nepriaznivej situácii sa zdá, že slovenskí spotrebitelia sa masla vzdať nechcú.
  • Odborníci sa zhodujú, že na cenu masla vplýva viacero faktorov.
Ekonomika Z tradičnej slovenskej potraviny sa stáva investícia
Z tradičnej slovenskej potraviny sa stáva investícia. Zdroj: Shutterstock.com/Stock-Asso, wavebreakmedia
BitmarketsWallstreetpepe ICO mobil baner

Slovenských spotrebiteľov v posledných mesiacoch nemilo prekvapujú stále rastúce ceny potravín. Obzvlášť alarmujúca je situácia na trhu s maslom, kde ceny dosahujú rekordné úrovne. Tento trend vyvolal vlnu kritiky a porovnávaní so zahraničím, pričom sa ukazuje, že aj v krajinách s výrazne vyššou životnou úrovňou môžu byť niektoré základné potraviny lacnejšie než na Slovensku.

Poslanec Igor Matovič z hnutia Slovensko nedávno poukázal na paradoxnú situáciu, keď zverejnil fotografiu cenovky masla zo švédskeho Štokholmu. „V krajine, kde sú priemerné platy trikrát vyššie ako u nás, stojí 250 gramov masla 2,90 eura,” uviedol Matovič.

Z masla sa stáva investícia

Tento fakt vynikne ešte viac v kontraste so situáciou na Slovensku, kde cena rovnakého množstva masla v niektorých reťazcoch prekročila hranicu 3 eur, pričom niektoré značky sa predávajú aj za 4 eurá a viac.

Podľa údajov z obchodných reťazcov sa ceny masla známych značiek pohybujú v rozmedzí od 3,99 do 4,69 eura za 250-gramové balenie. Tento cenový nárast sa pripisuje viacerým faktorom, medzi ktoré patrí najmä zvýšený dopyt po surovom kravskom mlieku v Európskej únii a celkový pokles produkcie mlieka. Uvádza to denník SME.

Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, pre portál tvnoviny.sk vysvetľuje, že cenu slovenského masla ovplyvňuje európska spotová cena mlieka a smotany. „Ich ceny sa zvyšujú práve pre menšie množstvo mlieka v Európe a snahe niektorých krajín o vyšší nákup mlieka.”

Situáciu ďalej komplikuje pripravovaný konsolidačný balík opatrení, ktorý počíta so zvýšením základnej sadzby DPH na 23 percent. Hoci vláda sľubuje zníženie DPH na základné potraviny na 5 percent, obchodníci varujú, že budú musieť zvýšené náklady kompenzovať na iných tovaroch.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slováci platia za potraviny rekordne veľa

Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannerCrypto All Stars mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.