- Západné krajiny z Ruska stále vykupujú titán v hodnote stoviek miliónov dolárov.
- Ten je dôležitý pri výrobe dopravných a bojových lietadiel.
- Viaceré spoločnosti sa už od dovozu z Ruska čiastočne odstrihli.
Už je to vyše dvoch rokov od začatia ruskej ofenzívy na území Ukrajiny. Odvtedy krajina čelí mnohým sankciám, ale západ odtiaľ stále vykupuje jeden dôležitý kov. O téme informoval portál Teraz.
Reč je o kove s menom titán. Ten naďalej vykupujú západné spoločnosti cez spoločnosť VSMPO-Avisma, ktorá je prepojená s ruským obranným priemyslom.
To len deklaruje fakt, že západné krajiny sú stále závislé od Ruska, a to napriek tomu, že stále vedie ozbrojenú agresiu u našich susedov. Deje sa to napriek tomu, že krajiny prisľúbili zrušenie ekonomických vzťahov s Ruskom.
Titán je pritom kľúčovým prvkom aj pri výrobe dopravných a bojových lietadiel, čo vyvoláva zase bezpečnostné obavy. Keby Rusko zastavilo dovoz titánu, mohlo by to ohroziť osobnú dopravu a obranu štátu.
Nejde však len o titán, pretože z Ruska stále prúdia nielen ropa a plyn, ale aj napríklad diamanty alebo urán. Pre tento nákup vlády uplatňujú pre dané ruské spoločnosti výnimky zo sankcií.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Titán putuje najmä na Západ
V roku 2022 spoločnosť VSMPO-Avisma vyviezla asi 15-tisíc ton titánu v celkovej hodnote približne 340 miliónov eur. Ten ďalej smeroval do krajín ako Francúzsko, Nemecko, USA alebo Veľká Británia.
V minulom roku sa dovozu titánu taktiež darilo, pričom jeho celková hodnota dosiahla podľa údajov vyše 317 miliónov eur. Avšak, k ruským dátam už nie je taký jednoduchý prístup.
Európsky výrobca lietadiel Airbus a americký výrobca lietadiel Boeing dovážali titán z Ruska, ale podľa posledných údajov sa od tohto dovozu úplne alebo aspoň čiastočne odstrihli, čo ale neplatí napríklad pre ich dodávateľov.
Podobnú taktiku zvolila aj britská spoločnosť Rolls-Royce, ktorá okrem skutočne luxusných automobilov vyrába hlavne motory do lietadiel práve pre spoločnosti Airbus a Boeing. Tá však pokračovala s dovozom titánu z Ruska ešte minimálne do apríla 2023.
Len pre porovnanie, Európska únia doviezla v roku 2023 titán z Ruska v celkovej hodnote 224 miliónov eur. To je o 20 % menej ako v roku 2019. Príkladom ide USA, kde od 2019 do 2023 klesol dovoz titánu do krajiny až o 80 %.
Prečítajte si aj: Rusko vydalo zákaz exportu benzínu. Bude trvať minimálne pol roka