Z pomoci s hypotékami je totálne fiasko. Kde je problém?

  • O pomoc so splátkami hypotéky je nízky záujem.
  • V janurári vláda pomohla konkrétne 3 658 domácnostiam.
  • Dáta sa tak nezhodujú s predpokladmi, ktoré boli takmer dvojnásobné.
Ekonomika Kde urobila vláda chybu?
Kde urobila vláda chybu? Zdroj: shutterstock.com/Michael Dechev/Roman Samborskyi
BitmarketsBitmarkets

Ešte v roku 2023 prišla vláda zostavená zo strán Smer-SSD, Hlas-SD a SNS s vlastným riešením vysokých splátok hypoték. Zdá sa však, že dotácia Slovákov príliš neoslovila a záujem o ňu je nízky. O téme informoval denník Pravda.

Neveľký záujem o tento druh pomoci odhalili údaje zo samotného ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, na čele ktorého stojí Erik Tomáš (Hlas-SD).

Za mesiac január rozposlal rezort práce finančnú pomoc konkrétne 3 658 domácnostiam, čo stálo štátnu kasu 273-tisíc eur. Priemernú výšku finančného príspevku tak predstavovala suma 74,73 eur.

Z toho vyplýva, že priemerný nárast mesačnej splátky týchto domácností je okolo 100 eur. Možno tu napokon hovoriť o zhode s predošlým vedením ministra Michala Horvátha.

Splátky priemerne vzrastú o 92 eur, vo väčšine domácností nárast nepresiahne sumu 100 eur. Nárast splátok presahujúci 20 % príjmu nastane iba pri 1 % hypoték.

Vyplácaný príspevok na pomoc s hypotékami je ale výrazne pod priemerom toho, čo ešte minulý rok avizoval premiér Robert Fico (Smer-SSD). Ten aj s pomocou dát Národnej banky Slovenska (NBS) predpovedal, že v novom roku využije príspevok až 79 600 domácností.

O príspevok je nízky záujem

O príspevok je nízky záujem. Zdroj: shutterstock.com/Antonio Guillem

Ak by sme predpokladali, že každý mesiac využije nárok na príspevok rovnaký počet domácností ako v januári tohto roka, zistili by sme, že za rok 2024 by túto možnosť využilo iba 43 900 slovenských domácností, čo predstavuje len niečo viac ako polovicu z odhadovaného množstva. Môže sa tak zdať, že (najmä) strana Smer-SSD túto tému v rámci svojej predvolebnej kampane iba nafukovala.

Minister práce Erik Tomáš pritom odhadol, že tento rok bude stáť pomoc s hypotékami 64 miliónov eur. Ak to však pôjde takýmto tempom aj naďalej, výsledná suma klesne na 21,3 milióna eur.

Takéto odhady sú, prirodzene, iba na teoretickej rovine. Vyskytuje sa tu tiež viacero komplikácií, medzi nimi aj ten fakt, že nie všetci žiadatelia mali na príspevok nárok už v januári. Ten totiž vzniká až v momente platenia prvej zvýšenej splátky.

Počíta sa s tým, že do roku 2027 dostane pomoc zhruba 280-tisíc domácností.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Komplikované podmienky

Existuje viacero problémov, ktoré bránia tomu, aby záujem o príspevok rástol. Napríklad to, že nárok na tento príspevok majú len niektoré refinancované úvery, nie však tie, ktoré si dlžník pri refinancovaní presunul do inej banky.

Všeobecne platí, že úver, ktorý bol zobratý v minulosti a bol refinancovaný v roku 2022, v roku 2023 nastala refixácia, tak bude spadať pod hypotekárnu pomoc. Takisto aj úvery, ktoré boli refixované neskôr, budú spadať pod príspevok.

Na príspevok od štátu nemajú nárok ani tí klienti, ktorí si úverom splácajú svoj predchádzajúci úver. V tomto prípade sa ako jediné riešenie črtá dohoda klienta s bankou, konkrétne by šlo o dohodu o spôsobe úpravy účelu úveru.

Žiadali ste o príspevok na pomoc s hypotékou?

Prečítajte si aj: Ukrajincom žijúcim na Slovensku vláda znížila príspevky. Sťažujú sa, že nevyžijú

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.