- Jordan Belfort sa stal ikonickou predlohou pre úspešný hollywoodsky film.
- Po prepustení na slobodu napísal o sebe bestseller.
- Aké boli jeho začiatky?
Belfortove obchodné metódy a osobný život boli v časoch jeho pôsobenia v Stratton Oakmont charakterizované extrémnym prebytkom a morálnym úpadkom, čo nakoniec viedlo k jeho zatknutiu a odsúdeniu za podvody a pranie špinavých peňazí.
Jeho prvé manželstvo s Denise Lombardo skončilo rozvodom v období, keď Stratton Oakmont ešte len začínal expandovať.
Neskôr sa oženil s Nadine Caridi, ktorú spoznal na jednej zo svojich mnohých extravagantných párty. Nadine, bývalá modelka, stala sa matkou jeho dvoch detí a významnou súčasťou jeho osobného života až do ich rozvodu v roku 2015, ktorý sprevádzali obvinenia z domáceho násilia.
Dnes po jeho boku stojí argentíska modelka a herečka Cristina Invernizzi.
Začiatok konca
Problémy Jordana Belforta so zákonom sa začali, keď sa regulátori začali zameriavať na Stratton Oakmont. V decembri 1996 Stratton Oakmont vylúčila Národná asociácia maklérov cenných papierov (dnes Finančná regulačná autorita), čo donútilo spoločnosť ukončiť svoju činnosť.
Belfort bol obvinený z podvodov s cennými papiermi a prania špinavých peňazí v roku 1999.
FBI presvedčila svedkov, aby vyšetrovateľom poskytli informácie o pohybe Belfortových peňazí. Nakoniec sa FBI podarilo získať informácie aj od švajčiarskych bánk, ktoré sú známe svojou mlčanlivosťou.
Belforta a Porusha zatkli v septembri 1998 a donútili ich spolupracovať s vyšetrovaním. Po rokoch súdnych sporov bol v roku 2004 Belfort odsúdený. V skutočnosti si odsedel len 22 mesiacov zo štvorročného trestu v kalifornskom väzení Taft výmenou za dohodu s FBI.
Belfort musel vrátiť 50 % svojho príjmu až do roku 2009 ako náhradu škody 1 513 klientom, ktorým spôsobil stratu približne 200 miliónov dolárov. Celková suma náhrady bola stanovená na 110 miliónov dolárov.
Ešte v roku 2013 federálni prokurátori podali niekoľko sťažností ohľadom jeho platieb, čo viedlo k samostatnej dohode s federálnymi úradmi na dokončenie platieb na náhradu škody.
Motivačný rečník a autor bestselleru
Počas svojho pobytu vo väzení zdieľal Belfort celu s komikom Tommy Chongom, ktorý ho povzbudil, aby vyrozprával príbeh svojich skúseností ako burzový maklér.
Po prepustení v roku 2006, keď si uvedomil záujem o svoj životný príbeh, začal Belfort ponúkať svoj rukopis, ktorý nakoniec odkúpil Random House za preddavok 500 000 dolárov.
Kniha „Vlk z Wall Street”, ktorá inšpirovala film o Jordanovi Belfortovi, sa objavila na pultoch kníhkupectiev do roka po jeho prepustení.
Po prepustení z väzenia Jordan Belfort začal kariéru motivačného rečníka a spisovateľa. Niekoľkokrát sa vyjadril aj k téme kryptomien.
Spočiatku bol veľmi kritický voči Bitcoinu a iným kryptomenám. Nazval ich podvodom a predpovedal ich zánik. Vo svojich rozhovoroch a verejných vystúpeniach upozorňoval na podobnosti medzi šialenstvom okolo penny akcií a kryptomenovým trhom.
Neskôr však zmenil svoje názory. Priznal, že podcenil technológiu blockchainu a potenciál kryptomien. Stále však upozorňuje na riziká, ako sú podvody a volatilita.
Belfort verí, že vládne regulácie by mohli pomôcť stabilizovať kryptomenový trh. Myslí si, že by mohli zabezpečiť, aby sa kryptomeny stali udržateľnou súčasťou finančného systému.
Slávna „Belfortova” technika
Taktika predaja Stratton Oakmont sa dá rozdeliť do 5 základných krokov.
Najskôr firma vytvorila akcie pre počiatočnú verejnú ponuku (IPO), kde právny status spoločnosti bol viac fikciou než skutočnosťou. Akcie neponúkali verejnosti, ale predávali ich „flipperom” – priateľom spoločnosti, ktorí ich následne predávali späť za malý zisk. Tento krok umožnil obísť zákony, ktoré obmedzovali, koľko akcií môže emitent IPO kúpiť.
Následne Brokeri Stratton Oakmont získavali dôveru investorov tým, že im umožnili zarobiť na niekoľkých IPO, čím ich nalákali na ďalšie „výhodné” investície.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Obchodníci Stratton Oakmont informovali investorov o novom atraktívnom IPO krátko pred jeho vydaním a sľubovali predaj akcií za vstupnú cenu, ale nakoniec im ponúkli len malý počet akcií, čo zvýšilo tlak na investorov, aby akceptovali akékoľvek podmienky.
Stratton Oakmont manipuloval trh tak, že predával akcie za stále vyššie ceny až do dosiahnutia cieľovej ceny 12 dolárov za akciu. Tento rast ceny sa dosiahol prostredníctvom malých objednávok od flipperov, ktorí nakupovali za najnižšiu ponúkanú cenu – vždy od Stratton Oakmont.
Keď ceny akcií dosiahli cieľovú úroveň, Stratton Oakmont vykonal nákupné objednávky svojich zákazníkov. Ak by investori chceli svoje akcie rýchlo predať, nenašli by skoro žiadnych kupujúcich, pretože cena akcií klesla rovnako rýchlo, ako stúpla.
Aj napriek tomu všetkému sa však dnes práve vďaka svojmu príbehu o jednom z najväčších podvodov na Wall Street Belfort teší popularite a úspešnej kariére.