Warren Buffett vo veľkom predáva. Ekonómovia varujú pred recesiou

  • Berkshire Hathaway predala akcie Bank of America v hodnote 370 miliónov dolárov.
  • Nerealizované straty amerických bánk sú sedemkrát vyššie než počas finančnej krízy v roku 2008.
  • Ekonómovia varujú pred možnou recesiou v nasledujúcich troch až šiestich mesiacoch.
Ekonomika Warren Buffett masovo predáva akcie
Warren Buffett masovo predáva akcie. Zdroj: shutterstock.com/mark reinstein/Who is Danny
Catslap PC banerKvakomat mobil

Warren Buffett, jeden z najúspešnejších investorov všetkých čias, v poslednom období výrazne znižuje svoj podiel v Bank of America (NYSE: BAC). Podľa správy finančného magazínu Finbold Buffettova spoločnosť Berkshire Hathaway nedávno predala 8,7 milióna akcií za približne 370 miliónov dolárov. Tento krok vyvolal vo finančných kruhoch značné znepokojenie.

Warren Buffett vyvoláva obavy

Ekonóm Henrik Zeberg vidí v tomto trvalom predaji možné varovanie týkajúce sa vyhliadok ekonomiky a celkového zdravia bankového sektora. Zeberg upozorňuje na alarmujúce údaje, ktoré naznačujú, že nerealizované straty amerických bánk sú v súčasnosti 7-krát vyššie než počas finančnej krízy v roku 2008.

Tieto straty, vyplývajúce z investičných cenných papierov, ktoré stratili značnú hodnotu, naznačujú, že banky môžu fungovať v prostredí finančnej nestability. Situáciu možno pripísať nedávnemu prudkému nárastu úrokových sadzieb a nesúladu medzi trhovými hodnotami dlhopisov a cennými papiermi v držbe bánk.

Nerealizované straty bánk

Nerealizované straty bánk. Zdroj: X/wallstreetbets

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Signály možnej recesie

Buffettov predaj akcií Bank of America, jednej z najväčších finančných inštitúcií na svete, by mohol byť signálom blížiacej sa recesie. Ekonómovia varujú pred druhou časťou finančnej krízy. Extrémne nerealizované straty v amerických bankách a Warren Buffett signalizujú, že niečo nie je v poriadku.

Warren Buffett drží najmä tieto akcie

Warren Buffett drží najmä tieto akcie. Zdroj: CNBC

Elon Musk varuje pred recesiou

Elon Musk sa dokonca domnieva, že Buffettove kroky by mohli signalizovať prípravu na možný krach akciového trhu. Musk verí, že k tomu pravdepodobne dôjde, ak bude zvolená Kamala Harris, pretože kandidátka Demokratickej strany by mohla predstavovať riziko pre akcie.

Tieto obavy z recesie sa zhodujú s obdobím, keď Federálny rezervný systém (FED) uskutočnil svoje prvé zníženie sadzieb za štyri roky, konkrétne o 50 bázických bodov. Napriek tomu akciový trh zaznamenal oživenie, pričom index S&P 500 vyskočil na nové maximá spolu s komoditami, ako je zlato.

Zeberg však trvá na tom, že pravdepodobnosť recesie zostáva na obzore a zasiahne po tom, čo trhy dosiahnu rekordné maximá. Pre tých, ktorí očakávajú recesiu, zostáva otázkou načasovanie možného ekonomického poklesu, pričom ukazovatele ako miera nezamestnanosti naznačujú možnosť v nasledujúcich troch až šiestich mesiacoch.

Ak sa viac zaujímate o investovanie, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.