Obdobia vojen, pandémií a ekonomických turbulencií sú psychicky náročné. Podľa poslednej správy The State of Mental Health In America miera samovražedných myšlienok medzi dospelými Američanmi nepretržite rok čo rok rastie od roku 2011. Či už ste aktívny investor, alebo len bežný človek, ktorý sa rozhodol investovať do kryptomien či akcií, pravdepodobne zažívate psychicky ťažšie obdobie.
Finančný denník Wall Street Journal pripravil preto pre svojich čitateľov niekoľko rád, ako sa vyrovnať so zlou ekonomickou situáciou. Tu sú 4 spôsoby:
1. Zvýšte si plat
Wall Street radí, aby ste požiadali o zvýšenie platu teraz, nie neskôr. Bežné zvýšenie je 4,5 %, no keďže denník ráta s americkou infláciou, ktorá je 9,1 %, na slovenské pomery, kde máme infláciu 13,2 %, by sme mali vypýtať zvýšenie aspoň o 6 %. V prípade, že vás táto rada rozosmiala, keďže všade sa peniaze škrtia, je potrebné nájsť si ďalšiu prácu popri hlavnej. Ide o dočasné riešenie, ktoré vám má pomôcť znížiť dosah inflácie na vaše výdavky. Keď začne inflácia klesať, druhú prácu môžete zanechať.
2. Plaťte dlhy a účty
Zabudnutá či nezaplatená faktúra, mesačný paušál, internet, lízing, hypotéka, dane atď. Vždy sa usilujte ako prvé zaplatiť všetky povinné výdavky a operujte len s tým, čo vám ostane. Nenechávajte účty ako posledné, pretože sa môžete dostať do dlhov či dostať pokuty. Míňajte peniaze, ktoré sú na to určené, nie všetko, čo vám príde na účet.
3. Nekupujte, nepredávajte a nesledujte trhy
Tretia rada je zvlášť potrebná, ak ste investor. Ak trhy klesajú, nesledujte ich, pretože môže na vás doľahnúť panika a možno v strese predáte. Opačný scenár je, keď vás zasiahne eufória z poklesov a nakúpite viac, ako by ste mali. A o týždeň trh klesne ešte nižšie. Majte prísny investičný plán a držte sa ho. Ak investujete do Bitcoinu, graf pre vás nič neznamená. Ak investujete do Tesly, graf pre vás… nič neznamená. Nakupujete v poklesoch, na vrcholoch postupne predávate.
4. Ak ste dostali výpoveď, povedzte to všetkým
Väčšina prác je na odporúčanie a kontakty. Ak dostane výpoveď, netajte to pred svojimi známymi a rodinou, ale urobte presný opak. Povedzte to čo najväčšiemu počtu ľudí. Nie je to žiadna hanba ani zlyhanie. Čím viac ľudí sa o vašej situácii dozvie, tým máte väčšiu šancu, že si nájdete rýchlejšie prácu.
A posledná bonusová rada: nebuďte náročný a fajnový. V čase recesie a zlej hospodárskej situácie je kľúčové zaplatiť šeky, pokryť výdavky, jednoducho prežiť. Nie čakať, že vám padne z neba dream job, kde zarobíte niekoľko núl.
Čítaj ďalej: Globálne trhy v recesií? Teraz je správny čas na nákup! (Názor)