Wall Street má za sebou úspešný týždeň. Investori však zažili poriadne prekvapenie

  • Všetky hlavné akciové indexy zakončili týždeň v pluse.
  • Investori boli prekvapení z údajov o trhu práce.
Novinky Investori verili, že sa trh práce ochladil
Investori verili, že sa trh práce ochladil. Zdroj: shutterstock.com/Ryan DeBerardinis
Freedum fighters PCBitmarkets

Akciový trh v USA uzavrel v piatok (7. 6.) s miernou stratou. Za celý uplynulý týždeň sa však posilnil.

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average v piatok stratil 87,18 bodu alebo 0,22 % a uzavrel na 38 798,99 bodu. Širší index sa znížil o 0,11 % na 5 346,99 bodu, keď počas piatkového obchodovania dosiahol nové rekordné maximum 5 375,08 bodu. A technologický index Nasdaq Composite klesol o 0,23 % na 17 133,13 bodu.

Indexy posilnili

Všetky tri hlavné americké indexy sa za celý uplynulý týždeň posilnili, keď Dow Jones vzrástol o 0,29 %, S&P 500 o 1,32 % a Nasdaq o 2,38 %.

 

Akcie v piatok po správe o vývoji na pracovnom trhu v USA najprv klesli a neskôr sa zotavovali. Táto správa totiž ukázala nečakané oživenie, čo spôsobilo, že výnosy 10-ročných amerických dlhopisov vzrástli o viac ako 15 bázických bodov.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Investori očakávali ochladenie trhu práce

Počet nových pracovných miest mimo poľnohospodárstva v máji stúpol o 272 000 po +165 000 v predchádzajúcom mesiaci, uviedlo federálne ministerstvo práce. Analytici počítali so zvýšením len o 190 000.

Investori dúfali, že nové údaje o zamestnanosti potvrdia ochladenie trhu práce, čo americkej centrálnej banke (Fed) umožnilo spustiť cyklus uvoľňovania menovej politiky. Trh práce je však naďalej odolný a Wall Street sa teraz sústredí viac na to, že ekonomika je dostatočne silná na to, aby pokračovala v raste aj bez stimulu vo forme nižších úrokových sadzieb.

„Všetci by sme mali byť šťastní, že máme silnú ekonomiku,” uviedol v piatok v rozhovore pre televízie CNBC viceprezident IBM a bývalý riaditeľ Národnej ekonomickej rady Gary Cohn.

Nakoniec je to všetko o ekonomike, raste HDP, ziskoch podnikov, o zdraví spotrebiteľov, a to bude z dlhodobého hľadiska vždy to najdôležitejšie.”

txbtxb