Vzniká najbohatšia generácia ľudí. V pohybe sú bilióny dolárov

  • Mileniáni majú byť najbohatšou generáciou v histórii ľudstva
  • Do roku 2030 budú mať päťkrát väčšie bohatstvo ako dnes
  • Vstup do klubu najbohatšieho 1 % v USA teraz vyžaduje 5,8 milióna dolárov
Novinky Bohatstvo sa presúva medzi generáciami
Bohatstvo sa presúva medzi generáciami. Zdroj: shutterstock.com/Peshkova/CandyRetriever
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na základe najnovších údajov začína enormný presun bohatstva, ktorý vytvorí najbohatšiu generáciu v histórii ľudstva, uvádza Dailyhodl. Na túto skutočnosť upozornila globálna realitná konzultačná firma Knight Frank, ktorá zverejnila správu o bohatstve pre rok 2024. Mileniáni majú inkasovať v najbližších dvoch dekádach aktíva vo výške až 90 biliónov dolárov.

Vzniká najbohatšia generácia

Doteraz sa predpokladalo s medzigeneračným presunom aktív vo výške medzi 53 a 84 biliónmi dolárov. Očakáva sa, že mileniáni budú mať do roku 2030 päťkrát väčšie bohatstvo ako dnes. Tento trend by mal nastať po tom, čo súčasná generácia zažila dôsledky finančnej krízy v plnom rozsahu za éry tlačenia nových peňazí a znehodnotenia fiat mien.

Ak ale porovnávame bohatstvo medzi generáciami, je dôležité poznamenať, že inflácia stále rastie. Jeden milión má omnoho menšiu hodnotu ako pred 20 rokmi a tento trend bude zrejme v budúcnosti pokračovať. Preto je pri porovnávaní dôležité očisťovať hodnoty o mieru znehodnotenia peňazí.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Stredná vrstva mizne

Správa z roku 2023 od Alliant Credit Union zistila, že mileniáni sú v skutočnosti najviac fiškálne motivovanou a zodpovednou generáciou. Až 53 % mileniánov verí, že po svojich rodičoch zdedia 350 000 dolárov alebo viac. Táto nová generácia navyše omnoho lepšie chápe finančné nástroje a možnosti investovania.

Mileniáni (70 %) sú tiež na čele, pokiaľ ide o informovanosť o tom, ako sa chrániť pred podvodmi s identitou, v porovnaní s iba 40 % generácie Z a 46 % generácie X. Spoločnosť Alliant zistila, že polovica opýtaných mileniánov (50 %) už na svojich online bankových účtoch povolila viacfaktorovú autentifikáciu.

Na to, aby ste sa pripojili k 1% najlepšie zarábajúcich ľudí v Amerike, Knight Frank hovorí, že vstup do klubu teraz vyžaduje 5,8 milióna dolárov. Toto číslo je o 700 000 dolárov vyššie ako pred rokom a zrejme bude stále rásť. Dôvodom je, že bohatí sú čoraz bohatší a chudobní sú čoraz chudobnejší.

Problém miznutia strednej vrstvy obyvateľstva zatiaľ nie je viditeľný v každej ekonomike. S týmto problémom bojujú predovšetkým rozvojové krajiny, avšak čoraz viac sa bude týkať aj rozvinutých ekonomík. Prerozdelenie bohatstva je totiž čoraz viac nerovnomerné.

Mohlo by ťa zaujímať: Akcie zarobili za dva mesiace toľko, ako bežne za celý rok. Hrozí prasknutie bubliny?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.