Vyššie pokuty a zákaz šoférovať. Vodiči, na tento prehrešok si dávajte obrovský pozor

  • Odborníci pripomínajú, že existujú legálne spôsoby, ako zostať v kontakte aj počas jazdy.
  • Používaním mobilu za volantom neohrozujete iba seba, ale aj ostatných.
  • Pozrite sa, koľko vás môže takýto prehrešok stáť.
Novinky Vyššie pokuty a zákaz šoférovať
Vyššie pokuty a zákaz šoférovať. Zdroj: Shutterstock.com/fast-stock, AntonSAN
BitmarketsOkazio mobil

Nové sankcie sa netýkajú len používania mobilných telefónov. Prísnejšie postihy čakajú aj na vodičov, ktorí nerešpektujú chodcov na priechodoch alebo si sadnú za volant pod vplyvom alkoholu či iných návykových látok.

Cieľom týchto opatrení nie je len trestať vodičov, ale predovšetkým chrániť životy všetkých účastníkov cestnej premávky,” zdôrazňujú predstavitelia ministerstva vnútra. Pripomínajú, že bezpečnosť na cestách je spoločnou zodpovednosťou a nedisciplinovanosť jednotlivcov môže ohroziť mnoho životov.

Experti odporúčajú vodičom, aby si pred jazdou nastavili navigáciu, pripravili si playlist s hudbou a všetky potrebné hovory vykonali ešte pred naštartovaním vozidla. Počas jazdy by sa mali sústrediť výhradne na vedenie vozidla a sledovanie dopravnej situácie.

Pozor na pravidlá v okolitých krajinách

Viaceré európske krajiny v poslednom období výrazne sprísňujú postihy za používanie mobilného telefónu počas šoférovania. Najnovšie zmeny zaviedla Česká republika, kde od začiatku roka 2024 platia prísnejšie pravidlá.

Českí vodiči môžu za telefonovanie bez handsfree dostať nielen pokutu do výšky 3 500 Kč (približne 143 eur), ale aj štyri trestné body. Pri opakovanom priestupku v priebehu roka hrozí vodičovi až ročný zákaz šoférovania, povinné psychologické testy a opätovné absolvovanie autoškoly. V prípade odvolania sa proti rozhodnutiu sa môže pokuta vyšplhať až na 10 000 Kč (408 eur), píše Gafa Auto.

Deň za mrežami

Významné zmeny nastali aj u našich ďalších susedov. V Rakúsku od mája 2023 zdvojnásobili pokuty za tento priestupok z pôvodných 50 eur na 100 eur. Ak priestupok zachytí policajná fotografia alebo sa dostane na dopravný inšpektorát, sankcia môže narásť na 140 eur. Nezaplatenie pokuty môže viesť až k 24-hodinovému trestu odňatia slobody.

Prísne postihy majú aj ďalšie obľúbené turistické destinácie. V Chorvátsku môže pokuta dosiahnuť až 200 eur, v Taliansku dokonca až 644 eur. Vo Veľkej Británii je sankcia stanovená na 200 libier (približne 240 eur), pričom telefonovanie je povolené len v zaparkovanom vozidle alebo v núdzových situáciách pri kontaktovaní tiesňovej linky.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Solaxy PC bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.