Inflácia v Spojených štátoch za mesiac august prekvapila trhy prudkým nárastom, pričom skokové ceny benzínu vytlačili index spotrebiteľských cien vyššie o 0,6 %, čo je rýchlejšie tempo ako zaznamenala inflácia v USA v júli.
Avšak, aj keď americká ekonomika zaznamenala zvýšenie spotrebiteľských cien, základné cenové tlaky zostávajú pravdepodobne stále dostatočne mierne na to, aby Federálny rezervný systém (FED) udržal stabilné úrokové sadzby na svojom nasledujúcom zasadnutí. To sa bude konať na budúci týždeň.
Inflácia v USA opäť stúpla
Ministerstvo práce oznámilo, že index spotrebiteľských cien vzrástol v auguste o 0,6 % oproti predchádzajúcemu mesiacu. Hlavným faktorom tohto zvýšenia boli skokové ceny benzínu. Po odstránení nestálych kategórií potravín a energií sa ceny zvýšili len o 0,3 %.
Práve stúpajúce tempo jadrovej inflácie, ktoré nezahŕňa nestále komponenty ako sú potraviny a energie, je znepokojujúcim znamením.
Základné ceny stúpli v dôsledku vyšších nákladov na položky ako nájomné, poistenie vozidla a zdravotná starostlivosť. Medziročne vzrástli ceny celkovo o 3,7 % v auguste oproti 3,2 % v júli.
Ročná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestále komponenty sa mierne znížila na 4,3 % a to z 4,7 % v predchádzajúcom mesiaci.
Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!
Ako rozhodne FED na najbližšom zasadnutí
Predstavitelia Federálneho rezervného systému naznačili, že na svojom nasledujúcom zasadnutí budúci týždeň nebudú meniť úrokové sadzby, keďže sú spokojní so smerom, ktorým sa inflácia uberala, informoval o tom Wall Street Journal.
Avšak, rozhodnutie o budúcich krokoch závisí od toho, či inflácia v najbližších mesiacoch zostane pod kontrolou alebo naopak bude naďalej naberať na sile.
Jadrová inflácia nevyzerá až tak zle
Jadrová inflácia, ktorá vynecháva nestále komponenty, sa stala lepším ukazovateľom na určenie budúcej inflácie. Počas tohto leta sa 12-mesačná miera jadrovej inflácie znížila na menej ako 5 %, z 6,6 % v septembri 2022. Aktuálne údaje naznačujú ešte výraznejšie spomalenie jadrovej inflácie v ďalších mesiacoch. Predstavitelia FEDu budú pozorne sledovať, či sa tento trend bude udržiavať aj naďalej.
Ako vyzerá budúcnosť USA
Je kľúčové, aby sa rast cenových tlakov, ktorý sa začal v júni, udržal na uzde. Predstavitelia Federálneho rezervného systému sa obávajú, že krátke obdobia nižšej inflácie môžu byť iba dočasné a že inflácia sa môže opäť zvýšiť, čo by vyvolalo potrebu ďalších opatrení na jej kontrolu.
Celkovo môžeme vidieť, že hoci inflácia v USA sa v auguste zrýchlila, základné cenové tlaky zostávajú na relatívne miernej úrovni, čo umožňuje Federálnemu rezervnému systému pokračovať v udržiavaní stabilných úrokových sadzieb v nadchádzajúcich týždňoch. Avšak, budúci vývoj inflácie bude stále dôležitým faktorom pre ekonomické rozhodnutia v krajine.
Prečítajte si aj: Centrále banky celého sveta zmáha strach a obavy