Vyrastie na Slovensku druhá IKEA? Východniari sa jej možno dočkajú skôr ako diaľnice do Bratislavy

  • IKEA plánuje na Slovensku otvorenie ďalšej pobočky
  • Jednou z možností je aj metropola východu
  • Tam sa však už v minulosti nedohodla na kúpe pozemkov
Ekonomika IKEA zrejme na Slovensku otvorí ďalšiu predajňu
IKEA zrejme na Slovensku otvorí ďalšiu predajňu. Zdroj: shutterstock.com/Graeme Dawes/Africa Studio
Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil

Známa švédska nábytkárska spoločnosť IKEA by mohla na Slovensku otvoriť aj svoju druhú predajňu. Hovorí sa, že by sa tak mohlo stať v metropole východného Slovenska. O téme informoval denník SME.

O otvorení predajne IKEA v Košiciach sa pritom začalo hovoriť už v roku 2000. Nová predajňa mala byť otvorená od roku 2003 s predajnou plochou 15 až 20-tisíc metrov štvorcových, ktorá by zamestnávala 150 ľudí. Nič z toho sa však nenaplnilo.

V roku 2007, po tom, čo bratislavskú pobočku IKEA navštívilo 2,3 milióna ľudí, zástupcovia spoločnosti tvrdili, že do piatich rokov chcú na Slovensku vybudovať ďalšie dve pobočky, a to v Košiciach a Žiline. Potom však prišla hospodárska kríza.

Následne sa s mestom Košice nedohodli na odkúpení pozemkov, IKEA chcela svoju pobočku vybudovať spolu s novým obchodným domom Avion. Aj od týchto plánov sa postupom času upustilo.

Nová predajňa IKEA by mohla stáť na východnom Slovensku

Nová predajňa IKEA by mohla stáť na východnom Slovensku. Zdroj: shutterstock.com/NP27

Začiatkom roka 2020 IKEA do Košíc čiastočne dorazila vo forme kiosku v Auparku. Ten sa vďaka záujmu postupne rozšíril na plánovacie štúdio. Tam by to však nemuselo skončiť.

Ako povedala riaditeľka obchodného domu IKEA Bratislava Lucia Klečková, tak posudzujú rôzne formáty, od obchodného domu cez plánovacie štúdio až po výdajné miesto.

IKEA má na Slovensku len jednu predajňu, v Poľsku ich má 11, v Českej republike 4, v Maďarsku 3 a v Rakúsku 8. Jedinej slovenskej pobočke sa však nesmierne finančne darí, tržby v roku 2022 presiahli 130 miliónov eur.

Nakupujete v nábytkárskom dome IKEA?

Niekde si však už nenakúpime

Viaceré obchody na Slovensku zatvárajú svoje pobočky. Buď sú v problémoch, alebo sa im jednoducho podnikať u nás už viac neoplatí. Módna značka pôvodom zo Švajčiarska Tally Weijl pôsobila na Slovensku od roku 2008. Svoj sortiment ponúkala prevažne pre deti a tínedžerov. Poškodila ju ale pandémia koronavírusu a tak sa dostala do konkurzu.

Ďalším príkladom je predajňa obuvi John Garfield. Na pobočkách v Poprade a v Prešove práve tento výrobca lákal na výrazné zľavy. Tieto obchody však čoskoro skončia, pričom posledný kamenný predaj bude fungovať v Spišskej Novej Vsi.

Ku nedostupným značkám sa na Slovensku pridáva aj Tommy Hilfiger. Predajne sa postupne vytratili z bratislavského Auparku, centra Vivo aj z Mlynov v Nitre. V týchto obchodoch si Slováci mohli kúpiť aj oblečenia iných známych značiek ako G-Star, Diesel, Levis a CK Underwear.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Rovnaký osud postihol aj predajne s názvom Žabka, ktoré patrili s franšízou pod Tesco. Konkrétne ich bolo až 29, pričom sa od konkurencie líšili najmä dlhými otváracími hodinami. Žabka ale dlhodobo neprofitovala, preto sa ju Tesco rozhodlo transformovať na Tesco Express s tým, že ju bude mať priamo pod kontrolou.

Posledným príkladom je sieť pekární, pôvodne z českého Brna, s názvom Crocus. Aj tu prišiel postih spôsobený hlavne celosvetovou pandémiou, a tak je aktuálne firma v konkurze. Po desiatich rokoch sa tak rozhodla stiahnuť sa zo slovenského trhu.

Prečítajte si aj: Obľúbené obchody Slovákov končia. Kde si už nenakúpime?

Flockers PCtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.