Výnosy z Ethereum stakingu klesajú: Čo to znamená pre investorov?

  • Pokles dopytu znížil spaľovaciu mieru, zvyšujúc ponuku ETH.
  • Staking výnos 2,9 % je výrazne nižší než konkurencia.
  • Čakacia doba validátorov klesla zo 45 dní na jeden.
Novinky Výnos z Etherea klesá
Výnos z Etherea klesá. Zdroj: shutterstock.com/r.classen/Josh Namdar
Okazio PCKvakomat mobil

Ethereum (ETH) v posledných mesiacoch čelilo výraznému poklesu dopytu. Tento jav mal za následok podľa CoinPaprika zníženie „burn rate”, čiže spaľovacej miery ETH. Tým sa zvýšila ponuka kryptomeny v obehu a vznikol tak tlak na pokles jej ceny.

Jedným z kľúčových faktorov, ktoré spôsobujú pokles záujmu o staking na sieti Ethereum, je klesajúca ročná percentuálna miera nákladov (APR, Annual Percentage Rate) pre stakerov Etherea, najmä na Lido, najväčšej Ethereum stakingovej platforme.

APR stakingu Lido klesla na 2,9 %, čím sa stalo menej konkurencieschopným v porovnaní s ostatnými Layer 1 protokolmi, ako sú napr. Cosmos, Polkadot a Solana. Pri nich sa výnosy stakingu v súčasnosti pohybujú od 7 % do 21 %.

Čakacia doba validátorov sa skracuje, dopyt klesá

Rozdiel vo výnosoch viedol k rapídnemu poklesu čakacej doby na validovanie Etherea. Tá sa znížila zo 45-dňovej maximálnej čakacej doby v polovici roka 2023 na často menej ako jeden deň v roku 2024. To signalizuje jednoznačne znížený dopyt po stakingu.

Okrem toho, vysoké výnosy z tradičných finančných prostriedkov, ako je napríklad výnos 4,1 % z amerických dvojročných štátnych dlhopisov, sú ešte väčšou hrozbou pre pozíciu Etherea. Pri takýchto možnostiach investori skrátka necítia veľkú motiváciu uzamykať prostriedky v ethereovom stakingu, ak tradičné aktíva ponúkajú porovnateľné alebo vyššie výnosy s potenciálne nižšími rizikami.

V dôsledku toho držitelia Etherea čelia klesajúcej hodnote kolaterálu v USD, Bitcoine a ďalších hlavných benchmarkoch. To znižuje celkovú príťažlivosť Etherea ako preferovaného uchovávateľa hodnoty v oblasti digitálnych aktív.

Ako vzniká momentálna inflácia ETH?

Vplyv zníženého dopytu po stakingu je viditeľný na rýchlosti spaľovania Etherea (burn rate), ktorá sa spomalila v dôsledku zníženej blockchainovej aktivity. Toto spomalenie zvýšilo množstvo ETH v obehu, čo vyvíja tlak na pokles jeho ceny.

Technické ukazovatele, ako napríklad divergencia kĺzavého priemeru (Moving Average Convergence Divergence – MACD), odrážajú tento klesajúci trend, pričom ich signály ukazujú spomalenie dopytu a pokračujúci predajný tlak. Ak sa cena Etherea neudrží na kľúčových hladinách podpory, mohla by opäť čeliť ďalšiemu poklesu.

MACD indikátor na Ethereu

MACD indikátor na Ethereu. Tradingview.com/BeINcrypto

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Zostáva Ethereum (ETH) stále v kurze?

Napriek týmto výzvam zostáva Ethereum významným hráčom v oblasti decentralizovaných financií (DeFi). Ekosystém a užitočnosť Etherea sa naďalej vyvíjajú a hoci kryptomena v súčasnosti čelí klesajúcemu trendu, jeho dlhodobá hodnota zostáva neoddeliteľnou súčasťou priestoru digitálnych aktív.

Celkovo možno konštatovať, že súčasné trhové podmienky Etherea odhaľujú isté výzvy. Tými sú klesajúce výnosy zo stakingurastúca konkurencia zo strany iných kryptomien, ale aj zo strany finančných inštitúcií. Budúcnosť kryptomeny tak môže závisieť od toho, či zmena dynamiky na trhu potenciálne zvýši dopyt a výnosy zo stakingu. Vďaka tomu by Ethereum mohlo získať späť bývalé maximá a posilniť svoje postavenie v kryptosvete.

txbFreedum fighter mobil