Vynález, vďaka ktorému môžu ľudia s postihnutím riadiť autonómne vozidlo

Ľudia so zdravotným postihnutím sú často znevýhodňovaní a obmedzovaní. Vývoj nových technológií sa však snaží pomáhať a uľahčiť život a fungovanie práve aj takýmto ľuďom. Najnovšie tu máme nápad, ktorého podstata je v tom, že môžeme riadiť autonómne vozidlo a vydávať mu príkazy len pomocou našich myšlienok. Fascinujúce, však? Pozrime sa však na túto novú technológiu bližšie.

Riadenie vozidla pomocou myšlienok

Za všetkým stojí Cornelia Engel. Tento svoj koncept mohla pretvoriť do reality aj vďaka futuristickému vozidlu Audi Aicon. Všetko začalo, keď jej bratrancovi Markusovi Burkhartovi bola pred niekoľkými rokmi diagnostikovaná roztrúsená skleróza a teraz je ochrnutý od hlavy nadol. Napriek tomuto obmedzeniu prevádzkuje vlastný autoservis a pomocou sledovacích a špeciálnych počítačových programov dokonca vykonáva administratívne práce. Aj keď to môže byť trochu únavné a časovo náročné, ide to. Vo videu nájdete vysvetlené, ako to všetko funguje.

Počas štúdia aplikovanej vedy na Mediadesign University v Mníchove sa Cornelia Engel zoznámila s rozhraním Brain Computer Interface (BCI) spoločnosti EMOTIV. Rozhranie mozog-počítač umožňuje kognitívne a motoricky postihnutým ľuďom komunikovať so svojím prostredím prostredníctvom mentálnych príkazov. Mobilné zariadenie EEG registruje elektrické aktivity nervových buniek. Počítač potom tieto signály prevedie na príkazy a odovzdá ich do zariadenia – napríklad do počítačového programu, invalidného vozíka, vypínača svetla alebo dokonca do auta.

Autonómne vozidlo Audi Aicon

V autonómnom koncepčnom automobile Audi Aicon, ktorý bol predstavený na IAA 2017, môže cestujúci ovládať grafické rozhranie okrem hlasu a dotyku aj pomocou systému sledovania očí. Niekoľko infračervených senzorov sa používa na detekciu oblasti displeja, na ktorú sa cestujúci pozerá.

Aby ste mohli používať eye-tracker a Brain Computer Interface (BCI) v interiéri automobilu, musia byť oba systémy integrované do grafického používateľského rozhrania Audi Graphic User Interface (GUI).

Vynález, vďaka ktorému môžu ľudia s postihnutím riadiť autonómne vozidlo
Zdroj: Audi.com

Brain Computer Interface (BCI)

Aby to všetko fungovalo, musia sa pre každý príkaz stimulovať ďalšie oblasti mozgu. Riadenie rôznych príkazov jeden po druhom si vyžaduje maximálnu koncentráciu. Cornelia dodala:

Keď sa však pre niekoho stane prirodzeným, je to ako jazdiť na bicykli.“

Hneď ako si túto koncentráciu dotyčná osoba osvojí, BCI má vysokú úroveň prevádzkovej bezpečnosti. Ak je tento systém dodatočne prepojený na eye-tracker, je možné okamžite zacieliť konkrétnu funkciu/ovládač. Tým sa zvyšuje rýchlosť prevádzky. Správna používateľská skúsenosť je dôležitá a potrebná pre ľudí s motorickým postihnutím.

Zdroj:
audi.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Rado

Bodaj by už bola už teraz je neskoro