Vykurovacia sezóna je tu. Pozor na túto chybu, môžete za ňu dostať pokutu až 5 000 eur

  • Vykurovacia sezóna je tu a s ňou prichádzajú aj prísnejšie pravidlá pre domácnosti.
  • Nový zákon o ochrane ovzdušia zakazuje spaľovanie niektorých druhov palív.
  • Porušenie môže viesť k pokute až 5 000 eur.
Off topic Za túto chybu pri vykurovaní hrozí pokuta
Za túto chybu pri vykurovaní hrozí pokuta. Zdroj: shutterstock.com/Bild-Wasser
BitmarketsBitmarkets

S príchodom chladnejších dní sa na Slovensku začína naplno rozbehať vykurovacia sezóna. Mnohí občania si však neuvedomujú, že od júla 2023 platí nový zákon o ochrane ovzdušia, ktorý prináša prísnejšie pravidlá pre vykurovanie domácností. Porušenie týchto pravidiel môže viesť k pokutám až do výšky 5 000 eur. Upozornil na to portál Regióny.

Hlavným cieľom nového zákona je znížiť znečistenie ovzdušia, ku ktorému významne prispievajú aj domácnosti kúriace tuhým palivom. Zákon zakazuje spaľovanie niektorých druhov palív v domácich kotloch s výkonom do 0,3 MW. Medzi zakázané palivá patria napríklad hnedé uhlie, lignit, uhoľné kaly a rôzne druhotné palivá.

Čo je zakázané a aké sú sankcie?

Nová legislatíva striktne zakazuje spaľovanie odpadu a palív vyrobených z odpadu v iných zariadeniach, ako sú na to určené spaľovne. Rovnako je zakázané spaľovať hnedé energetické uhlie, uhoľné kaly, uhoľný prach a ďalšie podobné materiály v malých domácich kotloch.

Pokuta až 5 000 eur

Pri porušení zákazu spaľovania odpadu a tuhých druhotných palív hrozí pokuta až do výšky 5 000 eur. V prípade spaľovania hnedého uhlia a podobných materiálov je maximálna pokuta nižšia – do 500 eur.

Zaujímavosťou je, že pokuta do 1 000 eur môže byť uložená priamo na mieste v blokovom konaní.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ako prebiehajú kontroly?

Dôležitou súčasťou nového zákona je aj systém kontrol a nahlasovania podozrivých prípadov. Každý občan, ktorý má podozrenie na spaľovanie zakázaných palív v susedstve, môže túto skutočnosť nahlásiť obci. Obec následne upozorní prevádzkovateľa kotla na podozrenie z porušovania zákona.

Pri opakovanom podnete už obec požiada Slovenskú inšpekciu životného prostredia o vykonanie kontroly na mieste. Inšpektori majú právo vstúpiť do bytu alebo domu za účelom kontroly, pričom prevádzkovateľ je povinný im umožniť prístup.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto opatrenia nie sú samoúčelné. Ich cieľom je zlepšiť kvalitu ovzdušia, ktoré dýchame, a tým chrániť naše zdravie a životné prostredie. Domácnosti môžu naďalej využívať ekologickejšie alternatívy, ako sú biopalivá a obnoviteľné plyny.

Pred začiatkom vykurovacej sezóny by si preto mali všetci občania overiť, či ich spôsob vykurovania zodpovedá novým pravidlám. Investícia do ekologickejšieho vykurovania sa môže z dlhodobého hľadiska vyplatiť nielen finančne, ale prispeje aj k čistejšiemu životnému prostrediu pre nás všetkých.

txbPepe Unchained mobil
Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.