Vykurovacia sezóna 2024. Toto je najlacnejší spôsob, ušetrí vám stovky eur

  • Dobrou správou je, že ceny energií klesli z vysokých úrovní minulého roka.
  • Začiatok vykurovacej sezóny prináša mnohým domácnostiam a firmám zvýšené náklady.
  • Najlacnejším spôsobom vykurovania zostáva drevo.
Ekonomika Vykurovacia sezóna 2024
Vykurovacia sezóna 2024. Zdroj: Shutterstock.com/Space Images, New Africa
Best Wallet PCAnycoin mobil banner

Vykurovacia sezóna sa tento rok začala nezvyčajne skoro. Chladný začiatok septembra prinútil mnohých spustiť kúrenie až o mesiac skôr ako zvyčajne. Dobrou správou je, že ceny energií klesli z vysokých úrovní minulého roka. Stále však zostávajú významnou položkou v rozpočtoch domácností. Téme sa venoval denník Pravda.

Najlacnejším spôsobom vykurovania zostáva drevo, za ktoré priemerná domácnosť v aktuálnej sezóne zaplatí približne 490 eur. Nasleduje zemný plyn s odhadovanými nákladmi 582 eur. „Otázka nákladovej efektívnosti je však v praxi oveľa zložitejšia a je ťažké ju zovšeobecniť,” upozorňuje Marek Nemky, analytik finančných trhov spoločnosti XTB SK.

Lacná voľba, avšak nie pre každého

Paradoxom je, že najlacnejší spôsob vykurovania – drevo – využíva len malá časť Slovákov. Dôvodom je najmä to, že tento spôsob nie je dostupný pre obyvateľov bytových domov. Až 46 percent Slovákov využíva centrálne vykurovanie, za ktorým nasleduje vykurovanie plynom.

Analytici varujú pred významným nárastom cien v roku 2025.

Od budúceho roka by sa mali uvoľniť cenové stropy, čo môže v niektorých mestách viesť k nárastu nákladov na vykurovanie až o 60 percent,” vysvetľuje Nemky. Najvýraznejšie to pocítia domácnosti v Bratislave, kde v energetickom mixe centrálneho vykurovania tvorí zemný plyn až 80 percent.

Priemerná domácnosť by si mala na vykurovaciu sezónu pripraviť:

  • pri dreve: 490 eur,
  • pri zemnom plyne: 582 eur,
  • pri ústrednom kúrení: 801 eur,
  • pri hnedom uhlí: 967 eur,
  • pri elektrine: 1 500 eur.
98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ceny plynu klesajú, spotrebitelia to však nepocítia

Napriek tomu, že cena plynu na burze postupne klesá vďaka diverzifikácii zdrojov a stabilnejšej geopolitickej situácii, spotrebitelia pozitívny vývoj nepocítia. Dôvodom je plánované zrušenie cenového stropu od nového roka. Mesačné náklady môžu vzrásť o 16 až 40 eur v závislosti od tarify a spotreby.

Situáciu ešte skomplikuje zvýšenie DPH o 3 percentuálne body, čo prispeje k 2,5-percentnému rastu koncových cien plynu. Pri elektrine by mali ceny zostať stabilnejšie vďaka memorandu so Slovenskými elektrárňami, no konečné ceny ovplyvnia aj sieťové poplatky, ktoré zatiaľ nie sú známe.

Vykurovacia sezóna – ako znížiť účty?

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.