Výborná správa pre slovenské domácnosti: Pozrite sa, ako ušetríte stovky eur

  • 1. júla 2024 vstúpia do platnosti nové vyhlášky spojené s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. 
  • Úsmev na tvári vyčaria mnohým, pozrite sa, ako k tomu dôjde.
Ekonomika Pozrite sa, ako ušetríte stovky eur
Pozrite sa, ako ušetríte stovky eur. Zdroj: Shutterstock.com/New Africa, LiliGraphie
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Portál Peniaze.sk informuje o tom, že 1. júla 2024 vstúpia do platnosti nové vyhlášky spojené s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.

Tieto vyhlášky by mali potešiť najmä slovenské domácnosti. Prinesú im totiž spravodlivejšie ceny energií. Jedným z hlavných opatrení je zvýšenie poplatku za prístup do distribučnej sústavy pre výrobcov na 20 % a posilnenie kontroly nad regulovanými subjektmi.

Koniec zlým časom?

Od 1. augusta 2024 ÚRSO zavádza dôležitú zmenu pre spotrebiteľov tým, že ruší tzv. zmluvné otroctvo pre zraniteľných odberateľov elektriny a plynu. Táto iniciatíva umožní odberateľom meniť svojho dodávateľa energií kedykoľvek počas roka.

Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík uvádza, že toto rozhodnutie je revolučné. Poukazuje totiž na to, že doposiaľ pri zmene dodávateľa platila situácia, že odberatelia mohli požiadať svojho dodávateľa elektriny alebo plynu o ukončenie zmluvy iba do 31. marca príslušného roka.

„Táto zmena následne nadobudla účinnosť až od 1. januára roka nasledujúceho! V prípade, že to odberateľ takto neurobil, zmluva s jeho dodávateľom sa mu automaticky predĺžila na nasledujúci kalendárny rok! Išlo doslova o zmluvné otroctvo!” podotkol Holjenčík.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zmeny pre spotrebiteľov

Okrem týchto hlavných zmien nová legislatíva zahŕňa aj ďalšie opatrenia na ochranu spotrebiteľov, ako napríklad povinnosť dodávateľov energií zasielať prehľadnejšie faktúry bez zbytočných reklám. Odberatelia budú mať tiež informáciu, či ich platobná tarifa zodpovedá ich skutočnej spotrebe, čo im umožní efektívnejšie nakladať s energiami a ušetriť.

„Veľmi pozitívne pre ľudí je aj to, že nové pravidlá budú vyžadovať, aby dodávatelia energií verejne zverejňovali svoje cenníky pre neregulovanú dodávku elektriny a plynu a pravidelne ich aktualizovali. Týmto spôsobom napríklad starostovia obcí a subjekty verejnej správy získajú pri vyjednávaní s obchodníkmi lepšiu vyjednávaciu pozíciu,” zdôrazňuje Hojlenčík.

Ako to bude vyzerať?

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.