Vtáčia chrípka na Slovensku: Cena vajec môže rapídne stúpnuť, pred Vianocami hrozí ich nedostatok

  • Prvé varovné signály sa objavili v pondelok 21. októbra 2024.
  • Nejde však o prvý prípad vtáčej chrípky na Slovensku v tomto roku.
  • Spoločnosť Novogal už začala s likvidáciou nakazeného chovu pomocou plynových komôr.
Novinky Slovenský chov sliepok má problém
Slovenský chov sliepok má problém. Zdroj: Shutterstock.com/Prostock-studio, Melnikov Dmitriy
BitmarketsBitmarkets

Na jednej z najväčších slovenských hydinových fariem v Dvoroch nad Žitavou musí chovateľ zlikvidovať celý chov 400-tisíc nosníc. Dôvodom je výskyt vysoko nákazlivej vtáčej chrípky, ktorú potvrdilo Národné referenčné laboratórium. Ide o bezprecedentný prípad, ktorý môže významne ovplyvniť dostupnosť a ceny vajec na slovenskom trhu, najmä v nadchádzajúcom predvianočnom období. Informovali sme o tom v nedávnom článku.

Prvé varovné signály sa objavili v pondelok 21. októbra 2024, keď farma spoločnosti Novogal zaznamenala hromadný úhyn 500 sliepok. Situácia sa dramaticky zhoršila počas niekoľkých dní a vo štvrtok už počet uhynutých nosníc presiahol 50-tisíc kusov.

Vtáčia chrípka

Voľne žijúce vtáky, predovšetkým tie vodné, sú hlavnými šíriteľmi vtáčej chrípky, ktorá sa pravidelne objavuje v určitých ročných obdobiach. Zatiaľ čo divé vtáctvo je voči tomuto ochoreniu pomerne odolné, pre hydinu v chovoch predstavuje smrteľné nebezpečenstvo. Keď sa nákaza dostane do kurínov či veľkochovov, dokáže spôsobiť masívne úhyny. Choroba sa rýchlo rozširuje nielen prostredníctvom priameho kontaktu medzi nakazenými vtákmi, ale aj cez ich trus, znečistenú vodu, kontaminované krmivo či podstielku. Uvádza to portál Poľnoinfo.sk.

 

„Nákaza sa šíri mimoriadne rýchlo po celej farme. Nestačí vybiť len sliepky v prvej postihnutej hale,” vysvetľuje ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý pre Denník N.

Veterinárne orgány okamžite zaviedli prísne ochranné opatrenia. Vyhlásili 10-kilometrové pásmo dohľadu, ktoré zahŕňa obce v okresoch Nové Zámky a Komárno. V tejto zóne platí zákaz akéhokoľvek presunu hydiny, vtákov a ich produktov. Všetky dotknuté obce musia do polovice novembra predložiť kompletné zoznamy chovov hydiny a vtáctva.

Likvidácia takého rozsiahleho chovu znamená, že zo slovenského trhu vypadne približne desatina bežnej produkcie vajec. Novogal, ktorý prevádzkuje dve farmy – v Dvoroch nad Žitavou a v Leviciach – pokrýva približne 15 percent celoslovenskej spotreby. Práve väčšia z fariem, ktorá musí byť zlikvidovaná, zabezpečovala významnú časť tejto produkcie. Upozorňuje na to portál Peniaze.

Nahradiť tento výpadok nebude jednoduché, keďže podobné problémy trápia aj okolité krajiny. „Situácia je o to vážnejšia, že s nákazou bojuje celá Európa a ohniská rýchlo pribúdajú,” upozorňuje Chudý. Ako rizikový faktor spomenul aj nedávne záplavy, ktoré vytvorili ideálne podmienky pre voľne žijúce vtáctvo prenášajúce nákazu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zvýšia sa ceny vajec?

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbBest Wallet mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.