Všetko, čo potrebujete vedieť o Ethereu a o škálovaní: Sharding, Casper a Plasma

BitmarketsBitmarkets

Tvorca Etherea, Vitalik Buterin, predložil dôkaz o riešení škálovateľnosti na Twitteri – sharding, blockchainovú účtovnú sieť, ktorá sa delí na menšie bloky rozmiestnené po uzloch siete. S tým súvisia aj ďalšie vylepšenia Etherea, tzv. Plasma a Casper.

Sharding

Sharding (všeobecný preklad pre slovo „škálovateľnosť”) je braný ako spôsob zlepšenia škálovania. Bol navrhnutý vo whitepaperi, ktorý napísali Vitalik Buterin a spoluzakladateľ Lightning Network v Bitcoine, Joseph Poon.

Plasma

Plasma je offchain riešenie pre škálovanie, ktoré je už tiež rozpracované. Transakcie sú riešené mimo hlavný blockchain. Na hlavný blockchain ide iba zlomok údajov, ktorý sieť nezaťažuje.

Európa kompletne reguluje kryptomeny – už vieme, čo môžeme čakať

Casper

Ethereum sa pokúša realizovať konverziu z konsenzu PoW (proof-of-work) na konsenzus PoS (proof-of-stake) s protokolom Casper. Sieť ETH by mala kombinovať PoW s konsenzom PoS s cieľom nakoniec prejsť na PoS. Táto myšlienka je známa od prvého dňa vydania whitepaperu ETH. Casper je v druhej fáze testovania a medzitým sa Buterin zameriava na zvýšenie škálovateľnosti zavedením tzv. kvadratického škálovania. Buterin vyhlásil:

„Primárnym cieľom je masívne zlepšovanie škálovateľnosti. Každý zo shardov (12 počas simulácie, pravdepodobne 100 pri spustení) bude mať ďaleko vyššiu kapacitu než už existujúci blockchain Etherea.”

Sharding

Sharding je všeobecný názov pre škálovanie, ide teda o koncepciu odstupňovania (na rozdiel od stupňovania), t. j. delenie dát na viacero serverov namiesto jedného. Pre úsporu nákladov a pre úsilie počas vyhľadávania sú zápisy dát rozdelené horizontálne do jednotlivých shardov.

Dôležitosť škálovania

Zvýšenie škálovateľnosti je potrebné nielen pre projekty na báze blockchainu, ale aj pre akýkoľvek druh online, prípadne mobilnej aplikácie, pretože ich databázy nemôžu držať krok so zvyšovaním zaťaženia. Škálovateľnosť je preto rozhodujúca pre udržanie výkonu. Ak je správne prevedená, môže výrazne zlepšiť výkon. Škálovanie je kritické v prípade veľkých dát, akými sú napríklad zápisy s viac než 50 miliardami riadkov, a pretože sharding má SN – architektúru zdieľaného typu, ktorej škálovateľnosť je obrovská.

V prípade Etherea bude jeho plnohodnotná účtovná kniha, aktuálne sa nachádzajúca na všetkých serveroch, rozdelená na mnoho serverov, z ktorých každý bude mať rôzne fragmenty. Transakcie teda nemusia byť vysielané ani aktualizované na každom serveri v sieti, ale iba na serveroch s príslušnou časťou účtovnej knihy. Takže namiesto toho, aby každý uzol prešiel celou históriou transakcií blockchainu Etherea, sharding umožňuje určitým uzlom priradiť určité shardy a zjednodušiť proces overujúcich sa transakcií na uzloch.

Na Reddite Vitalik Buterin vysvetľuje:

„Toto je PoC (proof-of-concept) (časti) mechanizmu založeného na pravidlách voľby rozvetvenia, akou môže byť škálovanie na vrchole terajšieho hlavného reťazca Etherea so špecializovaným náhodným signálom a so shard blokom potvrdeným za menej než 10 sekúnd.”

Pravidlá voľby rozvetvenia bránia podvodnému zdvojnásobeniu transakcie.

Úlohou všetkých týchto sharding uzlov je vytvorenie paralely. Namiesto všetkých 10 000 uzlov, ktoré spracovávajú, overujú a ukladajú všetkých milión transakcií ETH, 1 000 uzlov spracuje 100 000 transakcií. Potom sú všetky zviazané dohromady.

Akonáhle bude systém vybudovaný a spustený, každý zo 100 shardov bude schopný spracovať približne 1,4 milióna transakcií denne, čo dáva sieti celkovú kapacitu približne 140 miliónov transakcií denne, čiže približne 1 000 transakcií za sekundu.

V tomto bode bude Ethereum pripravené na skutočné masové využitie.

Platíte dane? Takto daňováci sledujú ľudí, ktorí nepriznajú zisky z kryptomien

Čo je Plasma a jej riešenie?

Ďalším vývojovým projektom spoločnosti Ethereum je Plasma. Ide o druhú vrstvu blockchainu, ktorá je schopná spracovať mikroplatby v blockchaine v rámci hlavných blokov s využitím hlavného protokolu Etherea. Plasma by možno mohla nahradiť serverové farmy v sieti peer-to-peer, kde všetci kolektívne prevádzkujú tieto aplikácie škálovateľným, decentralizovaným spôsobom.

„Hlavnou výhodou je, že v podstate množstvo dát, ktoré klienti potrebujú na spracovanie, veľmi klesá,”

vysvetlil Buterin na Ethereum community konferencii v marci 2018 v Paríži.

Konečnou víziou je systém, v ktorom uzly nemusia sťahovať celú históriu plasmy, ale používatelia môžu namiesto toho generovať „plasmové mince” zaslaním vkladu na zmluvu. Zdá sa, že táto technológia je najvhodnejšia pre zabezpečenie Etherea alebo tokenov ERC20 v prípade napadnutia zmenárne.

„V podstate vám to umožňuje oživenie svojho stavu tokenov pomocou privátneho blockchainu, ktorý je prepojený s hlavným blockchainom. To znamená, že ak máte v plasmovom blockchaine jednu plasmovú mincu, a plasmový reťazec bude napadnutý, môžete túto mincu použiť pre obnovenie stavu na verejnom blockchaine bez toho, aby sa transakcia prepísala do blockchainu. Takže mince na plasmovom reťazci sa rovnajú minciam na verejnom reťazci.”

Máte tak systém, ktorý je možné použiť na problematiku tokenov v podnikovom meradle, či už ide o vlády alebo súkromné osoby, pričom všetci platia veľmi nízke verejné poplatky za transakcie s reťazcami. Súčasne získate využitím verejného blockchainu veľa výhod.

Záver

Škálovanie je momentálne v komunite ETH prioritou číslo 1. Akonáhle bude pripravené na spustenie, Ethereum bude mať veľkú konkurenčnú výhodu pred ostatnými kryptomenami počas časov ATH.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Pavel.

Zdroje:
bravenewcoin.com
trustnodes.com
reddit.com

txbOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.