Vojaci najväčšej armády na svete možno budú vyplácaní v kryptomenách

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Prešlo iba niekoľko týždňov, čo čínsky prezident Xi Jinping (prezývaný tiež Macko Pú) vyjadril podporu pre vývoj aplikácií využívajúcich distribuované počítačové siete a čínski experti už prichádzajú so stále novými využitiami. Najnovšie sa v čínskych armádnych novinách PLA písalo o použití blockchainu na férové vyplácanie vojakov. Čínska armáda je najväčšia na svete, sú v nej viac než dva milióny vojakov v aktívnej službe a ďalších pol milióna v zálohe.

Podľa PLA by sa čínska armáda mohla ako prvá inovovať implementáciou blockchainu. To by umožnilo ohodnotiť jednotlivých vojakov na základe ich schopností, skúseností a výkonu. V novinách sa píše:

„Možnosť oceňovať na základe výkonu a vytvoriť tak objektívne ohodnotenie bude motivovať vojakov a umožní efektívne riadiť ľudské zdroje.”

To bez distribuovanej databázy nie je možné, keďže dáta uložené tradičným spôsobom je možné ľubovoľne meniť. Možnosť uložiť ich na viacerých serveroch eliminuje prípadné problémy s neautorizovaným prístupom a prácou so záznamami.

Blockchain v Číne neprinesie decentralizáciu

Tento nápad jasne dokazuje, že blockchain nutne nemusí znamenať decentralizáciu. Ak sa ho chopí autoritatívna vláda, môže byť použitý na sledovanie a hodnotenie ľudí a upieranie ich slobody.

Tak ako každá iná technológia, ani distribuované databázy nie sú inherentne dobré ani zlé. Záleží na ich využití. Môžu nás oslobodiť (Bitcoin, Ethereum) alebo uväzniť a slúžiť mocným. Je iba na nás, či to dovolíme.

Situácia v Číne stále viac pripomína román 1984 od Georga Orwella a je smutné, že práve Satoshiho nápad tomu ešte napomáha.

Čo čítať ďalej?

Pozrite sa na súčasnú ekonomickú situáciu v Číne a aký to má vplyv na nás:

Nové dáta ukazujú, že Čína ekonomicky spomaľuje – Ako veľmi je to nebezpečné pre svetovú ekonomiku?

Zdroj:
bitcoinist.com