- Štát si posvieti na nepoistené vozidlá.
- Ministerstvo vnútra zriadilo expertnú skupinu, ktorá bude kontrolovať PZP.
- Vodiči, ktorí nemajú poistenie, sa pokutám nevyhnú.
V roku 2021 Slovenská kancelária poisťovateľov evidovala viac ako 411-tisíc podaní proti vodičom bez PZP, no pokuty dostalo iba malé percento z nich, ako informoval Finsider. Práve preto teraz ministerstvo pristupuje k prísnejším opatreniam, aby sa zlepšila efektivita vymáhania pokút.
Pokuta však nemusí byť konečný problém. Ak vodič nezaplatí uloženú pokutu, môže dôjsť k exekúcii, čo pokutu ešte viac navýši. Okrem toho, vodič musí stále uzatvoriť poistenie na svoje vozidlo, aj keď dostal sankciu.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Výber PZP treba poriadne zvážiť
Špecialistka na poistenie Gabriela Janíková vysvetlila, že vodiči si často vyberajú najlacnejšie PZP, no robia chybu.
Klienti si pri povinnom zmluvnom poistení najčastejšie vyberajú ten najlacnejší variant. Neuvedomujú si však, že pri tom kryjú hlavne druhých, ale nie seba. Prichádzajú o veľmi užitočné asistenčné služby, ktoré sa v prípade nehody určite zídu, ako napríklad odtiahnutie auta alebo zabezpečenie ubytovania.
Rozdiel v cene ročného poistného sa pritom pohybuje na úrovni približne len 5 až 10 eur. Pri výbere PZP by mali majitelia vozidiel zvážiť najmä výšku poistného krytia a aké asistenčné služby im poisťovňa ponúka.
Zmena zákona prináša jasné posolstvo: štát sa chystá sprísniť kontroly a zvýšiť pokuty za porušenie povinností vodičov. Ak ste doteraz jazdili bez poistenia, je najvyšší čas tento problém vyriešiť. Vyhnite sa pokutám, exekúciám a možným škodám, ktoré by ste mohli spôsobiť.