Vodiči, pozor: Toto je 5 najväčších zmien na cestách v roku 2025

  • Slovenskí vodiči zažijú v roku 2025 niekoľko zásadných zmien.
  • Na cestách ich čakajú vyššie pokuty a poplatky.
  • Supermoderné radary odhalia aj používanie mobilu počas jazdy.
Off topic Slovenskí vodiči sa musia pripraviť na veľké zmeny
Slovenskí vodiči sa musia pripraviť na veľké zmeny. Zdroj: shutterstock.com/AlexandrMusuc
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Slovenskí vodiči sa musia v roku 2025 pripraviť na niekoľko dramatických zmien, ktoré výrazne ovplyvnia ich každodenný život na cestách. Ministerstvo vnútra pripravuje rozsiahlu novelu zákona o cestnej premávke, ktorá prinesie prísnejšie sankcie a nové pravidlá. Zároveň sa vodiči musia pripraviť na vyššie poplatky a modernejšie technológie pri cestných kontrolách. Na tému upozornil portál Regióny.sk.

Slovenskí vodiči budú dostávať vyššie pokuty

Ministerstvo vnútra intenzívne pracuje na novele zákona, ktorá sa zameriava v prvom rade na zvýšenie bezpečnosti na cestách. Hlavným cieľom je zníženie počtu kolíznych situácií a lepšia ochrana najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky – chodcov.

Výrazne sa sprísnia sankcie za prekročenie rýchlosti a rozšíri sa okruh porušení, ktoré bude možné riešiť v rámci objektívnej zodpovednosti.

Nové radary odhalia každý prešľap

Na slovenských cestách sa v druhej polovici roka 2025 objavia nové inteligentné radary. Celkovo 279 moderných zariadení bude schopných odhaliť širokú škálu priestupkov.

Uvidia všetko

Okrem klasického merania rýchlosti budú kontrolovať aj používanie telefónu za volantom, jazdu v protismere či nedodržiavanie povinnosti používať bezpečnostné pásy. Tieto zariadenia budú strategicky umiestnené najmä na úsekoch s vysokou nehodovosťou.

Digitalizácia a zjednodušenie administratívy

Významné zmeny nastanú aj v oblasti evidencie vozidiel a dokladov. Od júla 2025 sa zavedú jednorazové evidenčné čísla zo syntetického polyesteru pre nové a dovezené vozidlá.

Prihlasovanie vozidiel bude možné na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte bez ohľadu na trvalý pobyt majiteľa. Pozitívnou správou je aj možnosť mať tzv. zelenú kartu (doklad o povinnom zmluvnom poistení) len v elektronickej forme v mobile.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.