- Rezort financií plánuje navýšiť pokuty za neuzatvorené PZP.
- Pokuty by mali narásť až trojnásobne.
- Navyše, v prípade spôsobenia škodovej udalosti musí vodič vyplatiť náhradu škody poškodenému.
Motoristi by sa mali mať opäť na pozore. Pokiaľ si so svojím vozidlom nesplnia základné náležitosti, pokuta ich neminie. Navyše dôjde k jej razantnému navýšeniu. O téme informoval portál oPeniazoch.
Zvýšenie pokút sa týka povinného zmluvného poistenia, ktoré takmer každý vodič pozná pod skratkou PZP. Na navýšení pokút trvá samotné ministerstvo financií na čele s Ladislavom Kamenickým (Smer-SSD).
Povinnosť mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie vyplýva totiž zo zákona. Musí ho mať ten, kto je ako držiteľ motorového vozidla zapísaný v dokladoch od vozidla, resp. ten, kto má auto v držbe. To sa týka aj prípadného prevádzkovateľa.
Dokonca k tomu rezort financií pripravil aj zmenu v rámci novely zákona o povinnom zmluvnom poistení. Ešte nič nie je isté, pretože sa ním bude zaoberať vláda Roberta Fica na marcovom rokovaní legislatívnej rady.
Hlavný bodom novely je teda navýšenie rozpätia pokút, ktoré môže okresný úrad udeliť takému vodičovi, ktorý jazdí s vozidlom bez uzatvoreného povinného zmluvného poistenia.
Pri ukladaní pokuty okresný úrad berie do úvahy závažnosť porušenia zákonom stanovenej povinnosti, dĺžku trvania protiprávneho stavu ako aj druh motorového vozidla, ktoré nebolo poistené. Zároveň nie je možné odhadnúť koľko bude v správnom konaní právoplatne uložených pokút v danom roku jednotlivými okresnými úradmi.
Okresné úrady mohli doteraz takémuto motoristovi uložiť pokutu v rozmedzí od 16,60 eur do 3319,40 eur. Po novom to bude ale výrazne viac. Pokiaľ novela prejde, tak to bude rozmedzie od 50 až do 5 000 eur, teda minimálna pokuta sa zvýši až trojnásobne.
Pokuty prispejú do štátnej kasy
Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu rezortu financií, nové výšky pokút budú platiť už od začiatku júla tohto roka. Po cestách jazdí približne 3,5-milióna takých vodičov, ktorí by mali mať uzatvorené platné PZP.
Čo sa týka počtu pokút udelených za neplatné PZP v minulosti, tak tam si ministerstvo financií robí každoročne podrobné štatistiky. Napríklad v roku 2022 tak vodiči zaplatili do štátnej kasy na základe neuzatvorenia PZP sumu 650-tisíc eur.
O rok skôr to bolo v tomto konkrétnom prípade 5 342 priestupkov v celkovej výške 578 286 eur a v roku 2020 bolo takýchto priestupkov 4 609, pričom štát na nich vyzbieral sumu 474 113 eur.
Nejde tu však len o hroziacu pokutu, ale vodič takéhoto vozidla má zarobené aj na ďalší problém. Pokiaľ vodič vozidla bez uzatvoreného PZP zaviní škodovú udalosť, tak bude musieť vyplatiť plnú náhradu škody poškodenému.
Aj keď by najskôr škodu uhradila Slovenská kancelária poisťovateľov z garančného fondu, neskôr by ju od nepoistenej osoby vymáhala.
Prečítajte si aj: Známa sieť čerpacích staníc zrušila jeden druh paliva. Koho sa to dotkne?