Vodiči, pozor na tieto nové radary. Namerajú vás už z kilometrovej vzdialenosti

  • V Európe pribúda počet ultramoderných rýchlostných radarov
  • U našich susedov radary automaticky odosielajú pokuty aj pri prekročení rýchlosti len o jeden kilometer za hodinu
  • Niektoré prístroje odhalia porušenie rýchlostných pravidiel už z kilometra
Novinky Rýchlostné radary sú omnoho presnejšie ako doteraz
Rýchlostné radary sú omnoho presnejšie ako doteraz. Zdroj: shutterstock.com/ DarSzach/kryzhov
BitmarketsKvakomat mobil

Ťažká noha na plynovom pedáli je častým priestupkom, za ktorý vodiči pykajú draho. Doposiaľ bolo bežnou praktikou motoristov jednoducho šliapnuť na brzdu vo chvíli, keď spozorujú radar. Avšak technologický pokrok sa vyvíja závratnou rýchlosťou a inovácie neobišli ani policajné radary. Tie najmodernejšie už dokážu odhaliť prekročenie povolenej rýchlosti, aj keď je od nich vozidlo vzdialené na kilometer.

Supermoderné radary na cestách

Už v októbri sme vás informovali o policajných radaroch, ktoré vodičov bez prižmúrenia oka okamžite pokutujú za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti čo i len o 3 kilometre za hodinu. V Európe ich počet neustále narastá. Využívajú laserovú technológiu a pokuty odosielajú vodičom úplne automaticky. Týka sa to nie len domácich šoférov, ale aj automobilov, ktoré majú zahraničné ŠPZ. Nové moderné radary sa dokážu spojiť so systémami všetkých krajín v Európe.

Pokuta za prekročenie povolenej rýchlosti je v každej z európskych krajín iná. V neďalekom Rakúsku môže vyjsť rýchla jazda vodičov poriadne draho. Pokuty sa tam pohybujú v sumách od 150 až do 5 000 eur. Pri prekročení rýchlosti o viac ako 40 kilometrov za hodinu vám rakúska polícia rovno odoberie vodičák.

Supermoderné rady sa nemnožia len v Rakúsku, vo veľkom pribúdajú aj u našich južných susedov. V Maďarsku vodičov pokutujú nové radary už pri prekročení maximálnej rýchlosti o jeden jediný kilometer za hodinu. „Už od leta podstatným spôsobom sprísnili sankcie za prekročenie rýchlosti a už pri prekročení o jeden kilometer za hodinu prichádza pokuta,” povedal pre TV Noviny Václav Lipavský, odborník na motorizmus.

Vodiči pred radarmi už nestihnú ubrzdiť

Portál Topspeed vypracoval prehľad rýchlostných radarov podľa dosahu ich vzdialenosti na meranie rýchlosti vozidiel v premávke. Staršie modely radarov dokázali namerať rýchlosť až keď bolo vozidlo tesne pred nimi, do vzdialenosti 15 až 40 metrov. Avšak nové technológie, ktoré sa na cestách využívajú v súčasnosti čoraz viac, dokážu odhaliť cestného piráta aj keď je od radaru vzdialený celý kilometer. Niektoré modely meracích zariadení pritom zvládnu monitorovať až štyri jazdné pruhy naraz.

Vodičom na Slovensku môže rýchla jazda spôsobiť poriadny prievan v peňaženke. Ak to s rýchlosťou v obci prepísknu o viac ako 50 kilometrov za hodinu alebo mimo územia obce prekročia maximálku o viac ako 60 kilometorv za hodinu, zaplatia poriadne mastnú pokutu.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Pokuty za rýchlosť na Slovensku

Sadzobník pokút, ktorý je zverejnený na stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky uvádza, že pokuta v blokovom konaní sa v týchto prípadoch pohybuje vo výške od 250 eur až do 800 eur. Ak sa priestupok bude riešiť v správnom konaní, pokuty sa vyšplhajú ešte vyššie, a to do rozmedzia od 500 do 1 000 eur.

Vysoké prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti je na Slovensku definované ako závažné porušenie pravidiel cestnej premávky. Ak vodič v priebehu jedného roka spácha 3 závažné priestupky, príde o svoje vodičské oprávnenie.

Radary na cestách sú čoraz presnejšie. Odhaľovanie cestných pirátov je pre ne stále jednoduchšie. Vodiči sa však pokutám môžu vyhnúť veľmi ľahko – tým, že budú dodržiavať pravidlá cestnej premávky, ktorých cieľom je predovšetkým bezpečnosť na cestách.

Prečítajte si aj: Vodiči sa čoskoro dočkajú novej diaľničnej známky. Jej cena Slovákov poteší

txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.