- Už viac nestačí len pribrzdiť v momente, keď spozorujete radar, či policajnú hliadku.
- Polícia dohliada na cesty aj potajomky.
- Vodiči môžu zostať nemilo prekvapení, keď ich dolapí hliadka zo vzduchu.
Slovenskí vodiči by si mali na cestách dávať väčší pozor. Na ťažkú nohu na pedáli či jazdu na červenú môžu draho doplatiť. Slovenská polícia aktuálne používa na odhaľovanie cestných pirátov nové technológie. Porušenie pravidiel cestnej premávky odhalia, aj keď to vodič vôbec netuší.
Polícia ide s dobou a využíva moderné technológie
Dodržiavanie pravidiel na cestách by malo byť samozrejmosťou nie len kvôli vlastnej bezpečnosti, ale rovnako aj kvôli ochrane všetkých ostatných účastníkov cestnej premávky.
Slovenská polícia prizvala do boja proti cestným pirátom moderných pomocníkov. Sú nimi drony – ľahké, diaľkovo ovládateľné bezpilotné prístroje, ktoré dohliadajú na cesty zo vzduchu.
Pri prevzatí novej technológie polícia uviedla:
To, čo bežne funguje v zahraničí, sa bude využívať aj na Slovensku. Vodič si takúto „policajnú hliadku” vo vzduchu prakticky nemá šancu všimnúť.
Polícia využíva drony najmä v neprehľadných miestach, ako sú rušné križovatky, zákruty, cesty, ktoré prekonávajú stúpanie či prudké klesanie.
Vodiči si drony ani nevšimnú
Vzdušné radary sú pre vodičov takmer neviditeľné. Počas jazdy nemajú šancu všimnúť si, že ich polícia sleduje zo vzduchu.
O tom svedčí aj nedávne video, ktoré zverejnila polícia na svojom Facebooku. Policajný dron zachytil na rušnej križovatke v Bratislave vodiča, ktorý prechádzal na červenú, čím porušil pravidlá cestnej premávky.
Policajti Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave využívajú pri služobnej činnosti aj pomoc služobných dronov. Presvedčil sa o tom v uplynulých dňoch aj vodič osobného motorového vozidla, ktorý prešiel križovatkou bez toho, aby rešpektoval červený signál na svetelnom signalizačnom zariadení.
Vodič vo videu, ktorého prešľap odhalil policajný dron, si za svoje konanie vyslúžil blokovú pokutu.
Polícia apeluje na všetkých vodičov, aby dôsledne dodržiavali pravidlá cestnej premávky.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Aké pokuty hrozia vodičom
Pokuty na Slovensku sú v roku 2024 o niečo prísnejšie. Za jazdu na červenú hrozí vodičovi vozidla podľa aktuálneho sadzobníka pokuta vo výške 30 eur, pričom policajt ju môže aj navýšiť vzhľadom na všetky okolnosti spáchania priestupku.
Poriadne mastné pokuty hrozia vodičom za rýchlu jazdu. V prípade, že sa auto v obci rúti rýchlosťou o 50 km/h vyššou ako je povolený limit, sa môžu v blokovom konaní vyšplhať až na 800 eur.
Vodičov môže vyjsť draho aj používanie mobilného telefónu za volantom. Bloková pokuta za tento priestupok stúpla zo 100 na 150 eur. V správnom konaní sa môže vyšplhať až na dvojnásobok.
Prečítajte si aj: Slovákov čakajú zmeny v PZP. Nový zákon má však viacero nedostatkov