Vodiči môžu dostať viac než tisíceurovú pokutu. Hrozí im za bežnú chybu

  • Počas zimy hrozia vodičom nové pokuty.
  • Sneh na aute či letné pneumatiky vás môžu vyjsť draho.
  • V susednom Poľsku sa môže pokuta vyšplhať aj nad tisíc eur.
Novinky Vodiči môžu dostať mastnú pokutu za špinavé čelné sklo
Vodiči môžu dostať mastnú pokutu za špinavé čelné sklo. Zdroj: shutterstock.com/F01 PHOTO
BitmarketsOkazio mobil

Vodiči by nemali zabúdať na to, že v zimnom období platia na cestách prísnejšie pravidlá ako po zvyšok roka. Tí, ktorí cestujú aj za hranice, by mali myslieť na to, že v každej krajine sú pravidla cestnej premávky iné. Aj za bežné prehrešky môžete u našich susedov dostať vysoké pokuty.

„Zimné pokuty” na Slovensku

Slovenskí vodiči majú počas zimy povinnosti navyše. Pred jazdou musia z vozidla odstrániť sneh aj ľad. Dôvodom je bezpečnosť na cestách, pretože kusy snehu či ľadu, ktoré počas jazdy odpadnú z auta, môžu spôsobiť vážne škody. A to nielen na majetku, ale aj na zdraví ostatných účastníkov cestnej premávky.

Zákon o cestnej premávke hovorí, že vodiči majú povinnosť:

Odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.

V prípade, že vás slovenská polícia pristihne v aute, ktoré je pokryté snehom, môžete dostať pokutu vo výške 40 eur.

Druhá povinnosť, ktorá sa spája s chladným obdobím roka, je zimné obutie. Zákon o cestnej premávke hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, osobné auto je povinné mať obuté zimné pneumatiky na všetkých nápravách.

Pre nákladné autá platia iné pravidlá

Pri nákladných autách sú podmienky ešte prísnejšie. Zimné pneumatiky musia mať obuté bez ohľadu na to, či je na cestách sneh, a to v období od 15. novembra do 31. marca.

Ak vodiči jazdia v zime na letných pneumatikách, hrozí, že dostanú pokutu. Tá sa môže vyšplhať do výšky 60 eur.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.