- NKÚ varuje pred skrytou privatizáciou vodárenskej infraštruktúry na Slovensku.
- Lobistické skupiny využívajú medzery v zákonoch a snažia sa nad ňou získať kontrolu.
- Predseda NKÚ upozorňuje, že strata kontroly nad vodou môže mať vážne dopady každodenný na život Slovákov.
Voda je aktuálne na Slovensku horúcou témou. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) varuje pred skrytou privatizáciou vodárenskej infraštruktúry, ktorá môže ohroziť zásobovanie pitnou vodou pre milióny občanov. Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy upozorňuje na vážne riziká, ktoré môžu viesť k strate kontroly nad strategickou infraštruktúrou.
Voda ako strategická komodita pod tlakom
Slovensko čelí závažnému problému vo vodárenskom sektore. Viac ako štyristo obcí nemá verejný vodovod a štvrtina samospráv nemá kanalizáciu. Modernizačný dlh v segmente vodárenstva dosiahol bezmála 10 miliárd eur, zatiaľ čo straty pitnej vody na existujúcej infraštruktúre dosahujú alarmujúcich 30 percent z celkového objemu spracovanej vody.
Vodárenské spoločnosti vznikli v roku 2001 na základe vládou schválenej koncepcie privatizácie štátnych podnikov. Štát bezodplatne previedol strategickú vodárenskú infraštruktúru na obecné vodárenské spoločnosti, ktorých akcionármi sa stali miestne samosprávy.
Lobistické skupiny hľadajú medzery v zákonoch
NKÚ identifikoval kritické riziko v podobe lobistických skupín, ktoré sa snažia získať kontrolu nad vodárenskými spoločnosťami.
Voda a vodárenská infraštruktúra sú neoddeliteľnou súčasťou verejného záujmu. Strata kontroly nad týmito systémami by mohla mať vážne dopady na každodenný život ľudí i budúce generácie,” varuje predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
Problém vzniká pretože vodárenské spoločnosti nemajú svojho zakladateľa a oblasti výkonu verejného záujmu sa rozdeľujú medzi rôzne úrovne štátnej správy. To využívajú niektorí manažéri, ktorí vyhlasujú, že ich spoločnosti sú čisto súkromné subjekty.
NKÚ osobitne kriticky vníma dianie vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), ktorá patrí medzi najväčšie spoločnosti zodpovedajúce za kritickú infraštruktúru štátu. O týchto rizikách rokovali na pôde NKÚ zástupcovia národných kontrolórov s predstaviteľmi rezortu financií, národnej banky, regulátora a samospráv.
Voda versus súkromné záujmy: Hrozba obchádzania kontrol
Keďže súčasná legislatíva bráni priamemu ovládnutiu akcií vodární, dochádza k zakladaniu iných obchodných spoločností. Ich činnosť je nielen mimo základného podnikateľského poslania obecnej vodárenskej spoločnosti, ale aj mimo priamej kontroly akcionárov či iných štátnych inštitúcií.
Šikovní podnikatelia nachádzajú medzery v zákonoch, a preto je úprava dnešnej legislatívy viac ako nevyhnutná,” konštatuje Andrassy.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Pozitívne zmeny, ktoré však nestačia
Vďaka iniciatíve NKÚ sa v minulosti upravila legislatíva. Zadefinovali sa pozície akcionárov a posilnila sa informačná povinnosť vodární voči verejnosti. Bez týchto zmien by dnes už súkromní investori mohli ovládať verejné korporácie.
NKÚ na základe svojej kontroly konštatuje, že obecné vodárenské spoločnosti sú najvhodnejšou formou podniku na zabezpečenie prevádzkovania vodárenských sústav. Problémom však zostáva, že kontrola je obmedzená iba na vodárenskú spoločnosť, nie na iné, nimi vytvorené podnikateľské subjekty.
Voda predstavuje základnú potrebu každého občana. Ochrana vodárenskej infraštruktúry pred skrytou privatizáciou je preto kľúčová pre budúcnosť Slovenska. NKÚ apeluje na potrebu legislatívnych zmien, ktoré zabránia oslabovaniu vplyvu miestnych samospráv a minimalizujú riziká privatizácie strategickej infraštruktúry.