Vlastné bývanie sa stáva luxusom. Ceny nehnuteľností rastú dvojnásobne rýchlejšie ako nájmy

  • Ceny nehnuteľností v EÚ vzrástli od roku 2010 o 55,4 %.
  • Maďarsko a Estónsko zaznamenali viac ako trojnásobný nárast cien bývania.
  • Slovensko vedie v medzikvartálnom raste cien s nárastom 3,6 %.
Ekonomika Vlastné bývanie sa stáva luxusom
Vlastné bývanie sa stáva luxusom. Zdroj: shutterstock.com/PeopleImages.com - Yuri A, VAKS-Stock Agency
Coinfactory PC banerBitmarkets

Realitný trh v Európskej únii zaznamenal v posledných mesiacoch roka 2024 výrazné zdraženie. Ceny domov a bytov vzrástli medziročne o 4,9 %, zatiaľ čo nájomné bývanie zdraželo o 3,2 %. Tieto údaje zverejnil Eurostat vo svojej najnovšej správe o vývoji cien bývania.

Oproti tretiemu štvrťroku 2024 stúpli ceny nehnuteľností o 0,8 % a nájmy o 0,6 %. Čísla potvrdzujú, že európsky realitný trh sa po krátkodobom ochladení v roku 2023 opäť vrátil k rastúcemu trendu.

Rozdielny vývoj

„Od roku 2010 zdraželi nehnuteľnosti v EÚ o viac ako polovicu – presne o 55,4 %,” uvádza Eurostat. Nájmy za rovnaké obdobie vzrástli o 26,7 %. Zaujímavý je rozdielny vývoj týchto ukazovateľov – kým nájmy rástli postupne a stabilne, ceny nehnuteľností zaznamenali prudký nárast medzi rokmi 2015 až 2022, následne mierne klesli, stabilizovali sa a v roku 2024 opäť začali stúpať.

Maďari a Estónci platia za bývanie trojnásobok

Situácia sa výrazne líši medzi jednotlivými členskými štátmi. Pri porovnaní súčasných cien s rokom 2010 zdraželi nehnuteľnosti rýchlejšie ako nájmy v 21 krajinách EÚ.

Maďarsko vedie rebríček s nárastom cien nehnuteľností o neuveriteľných 234 %. Tesne za ním nasleduje Estónsko s nárastom o 228 %. Viac ako dvojnásobne zdraželi domy a byty aj v Litve (187 %), Lotyšsku (153 %), Česku (142 %), Portugalsku (120 %), Bulharsku (115 %), Rakúsku (112 %) a Luxembursku (105 %).

Cyprus si udržal ceny nehnuteľností na úrovni roku 2010. Taliansko ako jediná krajina EÚ zaznamenalo za toto obdobie pokles cien o 4 %.

Nájomné bývanie zdraželo v 26 krajinách EÚ. Najvýraznejšie v Estónsku (212 %), Litve (175 %) a Maďarsku (114 %). Iba v Grécku nájmy zlacneli, konkrétne o 13 %.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/3Ďalej
Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.