- Vláda tak jasne deklaruje svoju snahu chrániť občanov pred vplyvmi energetickej krízy.
- Vládne opatrenie má mimoriadny význam najmä v kontexte aktuálnych trhových cien.
- Aké teda budú ceny elektriny a plynu v budúcom roku?
Vláda stojí pred výzvou pomôcť obyvateľom s rastúcimi nákladmi na plyn a teplo. Premiér a minister financií deklarovali, že na tieto kompenzácie sú vyčlenené finančné prostriedky, avšak samotný Robert Fico priznal, že alokované zdroje nemusia byť postačujúce. Poukázal na to portál tvnoviny.sk.
Otázka znie, ktorým domácnostiam a v akej výške bude napokon poskytnutá podpora. Podľa vyjadrenia ministerky Sakovej zasadne v pondelok koaličná rada, ktorá prerokuje definitívnu podobu kompenzácií. „Máme predbežné dohody, no konečnú verziu oznámime až po zhode v koalícii,” uviedla.
Dodávatelia energií už poznajú veľkoobchodné ceny plynu na budúci rok. Kľúčovou informáciou je, že cena komodity by mohla narásť o 40 až 50 percent. Tento nárast tvorí približne polovicu konečnej sumy na faktúre za plyn.
Presné odhady zdražovania sú komplikované, keďže naň vplýva viacero faktorov vrátane možného zvýšenia DPH. Pre niektoré domácnosti môže byť až likvidačný vplyv.
Podľa posledných štatistík Eurostatu Slováci vynakladajú na bývanie a energie až tretinu svojho rozpočtu, čo je najvyšší podiel spomedzi všetkých krajín Európskej únie.
Najohrozenejšou skupinou sú domácnosti s príjmom na úrovni minimálnej mzdy, teda okolo 750 eur mesačne. Konzervatívne odhady naznačujú, že sa to týka približne šiestich percent slovenských domácností.