Vláda predstavila plán konsolidácie. Pocítime to aj v prípade potravín

  • Minister financií Ladislav Kamenický uviedol, že do roku 2027 chcú dostať deficit pod 3 % HDP.
  • Premiér Fico zároveň skritizoval predošlú vládu.
Ekonomika Vláda predstavila plán konsolidácie
Vláda predstavila plán konsolidácie. Zdroj: Shutterstock.com/ViDI Studio, Martin Lauge Villadsen
BitmarketsBitmarkets

Vláda potrebovala v rámci konsolidácie verejných financií pre budúci rok „nájsť” 2,6 až 2,7 miliardy eur. Ako na utorkovej tlačovej konferencii povedal predseda vlády a predseda strany Smer-SD Robert Fico, pôjde o nevyhnutnú konsolidáciu.

Lebo predošlá vláda bačovala tak, že Európska komisia vyhlásila naše verejné financie za najhoršie v EÚ,” uviedol Fico. Cieľom vlády je v budúcom roku dosiahnuť deficit 4,7 % HDP.

Vláda našla rovnováhu

Zároveň však doplnil, že pôjde o sociálne udržateľnú konsolidáciu. „Našli sme rovnováhu,” pokračoval Fico s tým, že každý v tomto štáte sa na konsolidáciu bude musieť poskladať. „Meníme parametre pokiaľ pôjde o daňový bonus, rodičovský príspevok, ale na druhej strane sme schválili trinásty dôchodok,” skonštatoval Fico.

Taktiež podľa jeho slov dosiahli historický kompromis, pokiaľ ide o sadzbu DPH. „Prijali sme rozhodnutie, ktoré je vyvážené,” informoval Fico. Dohodli sa, že v rámci DPH zavedú základnú sadzbu 23 % s tým, že pokiaľ ide o všetky ostatné potraviny, bude sadzba 19 % a základné potraviny, kde bola sadzba 10 %, klesne na 5 %.

Firemná daň z príjmu sa zvýši o jeden percentuálny bod. Taktiež to bude daň z finančných transakcií, ktorá sa však podľa Fica bude týkať právnických osôb.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zmeny sa týkajú aj malých firiem

Ako pokračoval minister financií Ladislav Kamenický, do roku 2027 chcú dostať deficit pod 3 % HDP, po tomto roku chcú otočiť vývoj dlhu. „Konsolidujeme preto, aby sme zlepšili sociálny štandard ľudí, zastavili zadlžovanie Slovenska, zlepšili ratingy SR a získali výhodnejšie podmienky na finančných trhoch,” povedal Kamenický. Pripravili 17 opatrení za takmer 2,7 miliardy eur.

Napríklad to bude zvýšenie osobitného odvodu pre energetické firmy v sume 156 miliónov eur, bude to aj zavedenie osobitného odvodu pre rafinérie za 36 miliónov eur či zvýšenie osobitného odvodu pre mobilných operátorov za 25 miliónov eur. No bude to aj zdanenie veľkých firiem, v rámci tejto oblasti to bude 22-percentná daň z príjmov právnických osôb v sume 163 miliónov eur. Ide o nárast o jeden percentuálny bod. Takisto to bude zvýšenie stropov pri sociálnych odvodoch vysokopríjmových zamestnancov za 92 miliónov eur.

V rámci malých firiem to bude zníženie daňovej sadzby z 15 % na 10 % a zvýšenie hranice zdaniteľných príjmov zo 60- na 100-tisíc eur. V rámci živnostníkov zachovajú sadzbu dane 15 % a zvýšia hranicu zdaniteľných príjmov zo 60- na 100-tisíc eur. V rámci podpory podnikateľov znížia zrážkovú daň z dividend z 10 % na 7 %.