Vláda plánuje „zaútočiť” na vyše 250 000 Slovákov, tvrdí SaS. V hre je zrušenie populárnej výhody

  • Na Slovensku máme viac ako 250 000 živnostníkov.
  • Opozičná strana upozornila na plánované zmeny.
  • Hrozí údajný nárast ilegálnych príjmov.
Ekonomika Vláda chce zobrať živnostníkom obľúbenú výhodu
Vláda chce zobrať živnostníkom obľúbenú výhodu. zdroj: shutterstock.com/fizkes
Crypto All Stars PCBitmarkets

Opozičná strana SaS vyzýva vládu, aby neznepríjemňovala život živnostníkom a nechala ich pracovať bez zbytočných obmedzení.

Podľa strany by sa vláda mala viac sústrediť na riešenie problému práce načierno než na zmeny týkajúce sa paušálnych výdavkov, píše TASR.

Riziko ilegálnych príjmov

Opoziční predstavitelia tvrdia, že úpravy paušálnych výdavkov by mohli viesť k nárastu živnostníkov, ktorí by sa uchýlili k neoficiálnym príjmom.

V stredu to na tlačovej besede uviedol predseda SaS Branislav Gröhling a podpredseda SaS Marián Viskupič.

Chceme upozorniť aj na ďalší zámer vlády, ktorý sa dotkne ďalšej skupiny viac ako 250 000 ľudí. Vládna koalícia plánuje zaútočiť na živnostníkov a zobrať im viaceré výhody, napríklad aj zrušiť paušálne výdavky. Toto je úplne neprijateľné. Živnostníci sú často ľudia, ktorí sú odkázaní sami na seba, platia si nemalé peniaze a odvody.

Dodáva, že živnostníci čelia neustálym rizikám a na svoje živobytie si zarábajú bez toho, aby sa spoliehali na štát. Vláda by im podľa neho mala uľahčiť prácu najmä znižovaním daní.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Živnostníkom paušálne výdavky veľmi vyhovujú

Viskupič priblížil, že živnostníci si môžu znížiť daň najmä paušálnymi výdavkami. Vlani túto možnosť podľa neho využilo vyše 263 000 ľudí. Zrušením alebo úpravou týchto paušálnych výdavkov by tak vláda zobrala živnostníkom jednu z výhod, ktorá by poslúžila na konsolidáciu verejných financií.

Upozornil aj na to, že vláda sa chce zamerať na fiktívnych živnostníkov, ktorí nespĺňajú podmienky riadneho pracovného pomeru. Presun zamestnancov zo živnostenských pomerov do tých riadnych pracovných by podľa neho zaznamenal nárast ľudí, ktorí by prišli o prácu.

Množstvo ľudí príde o prácu, pretože zamestnávatelia si dvakrát rozmyslia, či sa im podarí presunúť daného zamestnanca, ktorý pracoval na živnosť a majú s ním teda podstatne nižšie náklady na prácu a administratívne náklady, do pracovnoprávneho pomeru, pretože jednoducho, keď to bude ako zamestnanec, bude pre nich podstatne drahší.

Vyšší tlak na Slovákov

Spresnil, že v tomto prípade môže nastať situácia, že živnostníci si budú pýtať vyššie platy, aby vykryli svoje straty zo zníženia paušálnych výdavkov, čím sa zhorší tlak na zamestnávateľov a celé podnikateľské prostredie.

Vláda tak podľa neho nezíska viac peňazí do štátnej kasy, ale skôr donúti ľudí privyrábať si načierno.

S tvrdeniami SaS nesúhlasí Inštitút sociálnej demokracie, ktorý je personálne prepojený na koaličný Hlas-SD.

Tvrdenie, že navrhované úpravy v oblasti tzv. falošných, nútených živností spôsobia nezamestnanosť, rovnako ako vyjadrenie, že „presun zamestnancov zo živnostenských pomerov do tých riadnych pracovných by znamenal nárast ľudí, ktorí by prišli o prácu,” sú podľa predsedu správnej rady inštitútu Martina Halása zavádzajúce.

txbOkazio mobil

Najčítanejšie články

1

Vyberte si hotovosť. Najväčšia banka vypne bankomaty aj platobné karty

2

Trinásty dôchodok sa dramaticky zmení. Skupina seniorov príde o stovky eur

3

Pád východoslovenského giganta? Firma čelí konkurzu, zamestnanci hrozia štrajkom

4

Populárna pochúťka je toxická. Slovenské reťazce ju sťahujú z predaja

5

Na slovenskom trhu sú dva nebezpečné výrobky. Ich používanie môže mať fatálne následky

PR články

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.

Dokáže Ethereum napodobniť raketový rast Bitcoinu? Odborníci majú odpoveď

Henrieta Balázsová  | 12. novembra 2024

V období, keď Bitcoin dosahuje svoje nové historické maximá a približuje sa k hranici 90 000 USD, vzniká mimoriadne zaujímavá situácia aj pre Ethereum.

Napodobní Ethereum rast Bitcoinu?