Vláda plánuje hromadné prepúšťanie. O prácu príde až 5 000 Slovákov

  • Minister kritizuje predchádzajúce vlády za nehospodárne nakladanie s financiami.
  • Štát plánuje ušetriť približne 140 miliónov eur ročne týmto opatrením.
  • Hromadné prepúšťanie sa dotkne 5 000 ľudí, prevažne úradníkov.
Ekonomika Vláda plánuje hromadné prepúšťanie
Vláda plánuje hromadné prepúšťanie. Zdroj: Shutterstock.com/Lee Charlie, Josep Suria

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) predstavil plán na rozsiahle prepúšťanie v štátnom sektore ako súčasť konsolidačného balíka. Toto opatrenie sa má dotknúť približne 5000 zamestnancov a priniesť úsporu okolo 140 miliónov eur ročne.

„Hovoríme o prepustení asi 5 000 zamestnancov, primárne pôjde o úradníkov,” uviedol Kamenický v relácii V politike na TA3, pričom na to poukázal portál Startitup.

Konsolidáciu pocíti každý

Kamenický zdôraznil, že konsolidačné opatrenia pocíti každý občan Slovenska. Tento krok odôvodnil tým, že predchádzajúce vlády neefektívne hospodárili s verejnými financiami. Konkrétne spomenul výdavky na celoplošné testovanie počas pandémie COVID-19.

 

„Dostali sme sa do stavu, ktorý spôsobila vláda Matoviča, Ódora a Hegera,” kritizoval minister.

V štátnej správe sa teda chystá významná redukcia pracovných miest. Hoci predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) pôvodne hovoril o 30-percentnom znížení počtu zamestnancov na ministerstvách a vo vládnych inštitúciách, realita bude zrejme odlišná.

Táto redukcia predstavuje približne 10 percent z celkového počtu 50-tisíc zamestnancov v štátnej správe.

„Máme tu desaťpercentné viazanie personálnych výdavkov na štátnych úradníkov, zamestnancov vo verejnej službe. Bavíme sa o sume asi 124 miliónov eur,” dodal Kamenický.

Opozícia však kritizuje rozloženie úsporných opatrení. Podpredseda KDH Marián Čaučík upozornil: „V tomto, čo vláda navrhla, občan zaplatí 60 percent, podnikatelia 35 percent a vláda šetrí na sebe iba vo výške päť percent.”

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ktorý rezort bude prvý?

Späť
Strana 1/3Ďalej
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.