Vláda chce zaviesť „daň pre bohatých”. Týkať sa má týchto Slovákov

  • Ficova vláda si posvieti na najbohatších Slovákov
  • Novinka sa dotkne 10-tisíc najlepšie zarábajúcich Slovákov
Ekonomika Bohatí Slováci to budú mať na Slovensku náročnejšie
Bohatí Slováci to budú mať na Slovensku náročnejšie. Zdroj: shutterstock.com/Jester-Flim/baranq
BitmarketsBitmarkets

Vláda pod vedením premiéra Roberta Fica (Smer-SSD) má teraz pred sebou náročný cieľ. Predložiť budúcoročný rozpočet. Ten by sa mal negatívne dotknúť aj najbohatších Slovákov. Téme sa venoval portál HNonline.

Aktuálna vládna garnitúra si teda chce posvietiť na najbohatších Slovákov formou progresívneho zdanenia fyzických osôb, čo by malo priviesť do štátnej kasy ďalších približne 78 miliónov eur. V tomto prípade by sa to týkalo 10-tisíc najlepšie zarábajúcich Slovákov.

Vláda chce zdaniť 10-tisíc najbohatších Slovákov

Vláda chce zdaniť 10-tisíc najbohatších Slovákov. Zdroj: shutterstock.com/Prostock-studio

Nebude to však hneď. Takéto progresívne zdanenie fyzických osôb by bolo najskôr v roku 2025. Daň pre bohatých Slovákov ale nie je úplnou novinkou, pretože niečo podobné sa objavilo aj v konsolidačnom pláne ešte úradníckej vlády pod vedením Ľudovíta Ódora.

Tento plán navrhoval zavedenie tretej sadzby na úrovni 35 % na ročný príjem nad 80-tisíc eur. To malo v konečnom dôsledku priliať do štátnej kasy počas obdobia rokov 2025 a 2026 až 90 miliónov eur.

Zavedením tohto progresívneho zdanenia fyzických osôb hrozí, že práve títo ľudia a im podobní sa rozhodnú odísť zo Slovenska niekam, kde budú pre nich podmienky výhodnejšie. Navyše, už teraz máme druhú sadzbu dane z príjmu fyzických osôb vyššiu ako v susednej Českej republike.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Zmeny nastanú aj pre prevádzkovateľov s.r.o.

Nová daňová licencia má oficiálny názov minimálna daň právnickej osoby. Vláda schválila návrh zákona 4. decembra 2023. Jeho platnosťou sa menia a dopĺňajú niektoré zákony s cieľom zlepšenia stavu verejných financií.

Majiteľ s.r.o., či už aktívnej alebo neaktívnej, bude musieť od 1. januára 2024 uhradiť tento nový poplatok. Sumy sa vedia vyšplhať až k takmer 4-tisícom eur.

Ak má s.r.o. zdaniteľný príjem do 50-tisíc eur, tak zaplatí minimálnu daň vo výške 340 eur. Ak je jej výnos do sumy 250-tisíc eur, výška dane je 960 eur. Do sumy 500-tisíc eur je minimálna daň vyrubená na sumu 1 920 eur a ak má firma výnos nad 500-tisíc eur, bude potrebné zaplatiť 3 840 eur.

Tieto sumy môžu byť pre niekoho až likvidačné, zvlášť vtedy, ak ide o tzv. „spiace” s.r.o. Je tu výnimka v tom, že pokiaľ právnická osoba zamestnáva aspoň 20 % zamestnancov so zdravotným postihnutím, zaplatí iba polovicu vyrubenej dane.

Nová daň sa však právnických osôb netýka, pokiaľ ide o prvý rok po vzniku s.r.o., verejných obchodných spoločností či tých, ktorí prevádzkujú chránenú dielňu alebo pracovisko, sú v likvidácii alebo v konkurze a pozemkových spoločenstiev, ktoré dosahujú len príjmy z činností podľa osobitného predpisu so zdaniteľnými príjmami, ktoré neprevyšujú sumu 10-tisíc eur.

Prečítajte si aj: Slováci sa masívne zbavujú svojich s.r.o., toto je dôvod

txbtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.