Viete, prečo autá na tachometri ukazujú také rýchlosti, ktoré nikdy nedosiahnu?

  • Dizajn tachometra v autách je veľmi špecifický.
  • Často ukazuje nereálne maximálne hodnoty.
  • Prečo je to tak?
Off topic Táto záhada má jednoduché vysvetlenie
Táto záhada má jednoduché vysvetlenie. Zdroj: shutterstock.com/Dima Bench/Estrada Anton
Mind of Pepe PCBitmarkets

Možno už ako deti vás fascinovali autá, ktoré mali na svojom tachometri skutočne vysoké maximálne rýchlosti, pričom ste si mysleli, že ich aj reálne dosahujú. Ale prečo je to tak? O téme informoval portál Auto Trendy.

Začneme samotným dizajnom tachometra. Ten je zámerne spravený tak, aby sa najčastejšie používané rýchlosti – okolo 80 až 130 km/h – nachádzali na najviditeľnejšom mieste, teda okolo vrcholu celej stupnice rýchlostí, vďaka čomu je čitateľnosť lepšia.

Prvým dôvodom označenia aj vysokých rýchlostí je unifikácia a zníženie nákladov na výrobu. To znamená, že aby automobilka ušetrila na rôznych dizajnoch tachometra, používa jeden model, čo ju vyjde oveľa lacnejšie.

Dôvodom je aj unifikácia

Dôvodom je aj unifikácia. Zdroj: shutterstock.com/Everyonephoto Studio

Príkladom je automobilka Dacia, ktorá vo svojich modeloch využíva jeden typ tachometra. A je úplne jedno, či ide o model na benzín alebo naftu. Pritom vieme, že Dacia boduje hlavne svojím pomerom ceny a výkonu.

No ako už aj zrejme tušíte, je za tým i trochu marketingu. Auto, ktoré má na tachometri maximálnu hodnotu 260 km/h, vyzerá totiž na prvý pohľad oveľa lepšie ako to, ktoré má na tachometri len 160 km/h.

Inak povedané, vyššie rýchlosti pridávajú konkrétnemu autu na prestíži, pretože to vyzerá tak, že auto dosahuje vyššie rýchlosti ako v skutočnosti. Maximálna rýchlosť je, samozrejme, jasne napísaná v parametroch. Väčšina základných motorov pritom dosahuje rýchlosti maximálne do 180 až 200 km/h a vyššie hodnoty na tachometri s tým neurobia nič.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Anycoin pc bannertxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.