Vieme, v akom veku si Slováci najčastejšie berú svoju prvú hypotéku

  • Mnohí ju nedokážu sami financovať.
  • Existujú však výnimky, ktoré môžu mladým žiadateľom pomôcť.
Ekonomika Prvú hypotéku si Slováci berú v mladom veku
Prvú hypotéku si Slováci berú v mladom veku. Zdroj: shutterstock.com/jd8
BitmarketsBitmarkets

Ľudia si najčastejšie berú svoju prvú hypotéku vo veku medzi 26 a 30 rokmi. Spolu s ďalšími vekovými kategóriami mladšími ako 30 rokov predstavuje táto skupina takmer tretinu všetkých žiadateľov, píše TASR.

V pároch sa rozhoduje pre hypotéku približne 29 % populácie, čo im môže uľahčiť situáciu z hľadiska príjmov a dostupných úspor. Tieto údaje vyplývajú z nedávneho prieskumu, ktorý pre 365.bank realizovala agentúra Ipsos v júli na vzorke 1 050 respondentov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Prvú hypotéku mnohí nedokážu sami financovať

Aby bol žiadateľ o hypotéku úspešný, je bežné, že musí mať vlastné zdroje aspoň vo výške 20 % z ceny nehnuteľnosti, upozornila šéfka PR banky, Linda Valko Gáliková.

Nie každý na to má

Z prieskumu vyplynulo, že približne 28 % respondentov financuje túto časť z vlastných úspor, zatiaľ čo 13 % využíva finančnú pomoc od rodiny. Pre zhruba 12 % opýtaných sú rodičia ochotní založiť aj vlastnú nehnuteľnosť, aby pomohli svojim deťom.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) dosiahla priemerná cena nehnuteľností na Slovensku v prvom štvrťroku tohto roka hodnotu 2 423 eur za štvorcový meter (m²).

Ceny sa výrazne líšia podľa regiónov

Najvyššie sú v Bratislavskom kraji, kde priemerné ceny dosahujú 3087 eur/m². Naopak, najnižšie ceny sú v Nitrianskom kraji, kde priemerne dosahujú 1405 eur/m², čo je menej ako polovica ceny v hlavnom meste.

Špeciálne pravidlá

Dvojizbový byt v Bratislave s rozlohou 60 m² môže stáť viac ako 185 000 eur, pričom na jeho financovanie by bolo potrebné mať úspory minimálne vo výške 37 000 eur.

„Banky však v špecifických prípadoch, najmä pri mladých ľuďoch, môžu ponúknuť aj vyššie, až 90 % financovanie. Na takéto výnimky však majú stanovené interné pravidlá aj zákonné limity,” upozornila Valko Gáliková.

Žiadatelia vo veku do 35 rokov majú tiež možnosť požiadať o štátny daňový bonus na zaplatené úroky v rámci daňového priznania. „Túto výhodu môžu využiť počas prvých piatich rokov splácania, a ak splnia podmienky, môžu získať späť až polovicu zaplatených úrokov, maximálne však do výšky 1 200 eur ročne,” dodala.

txbOkazio mobil