VIDEO – Blockchain navždy premení globálnu ekonomiku – Bude otvorenejší, rýchlejší a bez potreby dôvery

0

Jednou z kľúčových vlastností, ktoré sa spájajú s blockchain technológiou, je absencia potreby dôvery. Vďaka tomu blockchain premení fungovanie svetovej ekonomiky.

Menej dôvery = viac obchodov

Svet ekonomickej teórie má jedno základné pravidlo. Čím viac obchodov prebieha, tým lepšie pre stabilitu ekonomiky. Vysoká potreba dôvery bráni vo vytvorení nových, obchodných vzťahov. Ak chcete predať plyšového medveďa, tak ho radšej dáte do záložne, ako by ste ho predali Karolovi alebo Anne.

Zaujímavosť – Netflix natočí dokument o altcoinoch – Cesta k mainstreamu sa otvára!

Zastaváreň vám totiž bude garantovať, že sa obchod uskutoční, zatiaľ čo pri predaji inému jedincovi budete mať len malú istotu, či naozaj zaplatí za to, čo ste mu predali. A tak sa tvoria inštitúcie tretích strán, ktoré dohliadajú na to, aby obchody prebehli tak, ako majú. Tým znižujú potrebu dôvery medzi dvoma stranami, ale zároveň zvyšujú náklady na ten istý obchod.

S tým blockchain pomôže. Ak budete využívať BTC, nepotrebujete banku. Tým sa vylúči jedna tretia strana. Samozrejme to nevyrieši problém s tým, že v reálnom svete nie je možné bez dôvery fungovať. Ak dodáte tovar, ktorý je chybný, tak má druhá strana smolu. S tým blockchain nepomôže. Alebo áno?

Identity + blockchain

A práve tu je kľúčová a zároveň často zanedbávaná vlastnosť blockchain technológie. Tou je tvorenie neodcudziteľných identít a na ne naviazané systémy reputácie. Obchody medzi ľuďmi napríklad umožnil Ebay tým, že používatelia si získajú reputáciu a podľa toho viete, že je bezpečné s nimi priamo obchodovať. Lenže Ebay je tretia strana, ktorá si zase vezme poplatky.

Dajte si pozor! – Chráňte nielen svoje zdravie, ale aj peniaze – Spolu s vírusom sa namnožili podvodníci!

Blockchain ju ale tiež môže jednoducho odstrániť. Existuje možnosť vybudovať systém prenosných identít, ktoré budú nezmazateľne zapísané na blockchainu. Každý tak bude môcť overiť, či je daná strana dobrým alebo nebezpečným partnerom na obchod a môže tradovať priamo s ňou. Bez prostredníkov v decentralizovanom ekosystéme.

Bettina Warburg vo svojom TED talk bezchybne popisuje, ako presne by mal celý systém fungovať a prečo je veľmi pravdepodobné, že uspeje.

Záver

Tento krok je úplne kritický pre rozvoj decentralizovaných, internetových tržníc. Dôvera tiež nebude potrebná pre systém týchto reputácií. Všetko bude zapísané na blockchaine a každý verejne uvidí, akú má daný obchodník reputáciu. Jeho úspechy i prešľapy budú verejné.

Dôvera sa samozrejme nestratí úplne, ale jej potreba sa radikálne zníži a to umožní robiť viac obchodov. To je prospešné pre každú ekonomiku a hlavne pre tú globálnu. Stojíme tak na prahu doby, kedy každý bude obchodovať s každým.

Čo čítať ďalej:

Prišla kríza a Bitcoin padá – Čo však bude s Bitcoinom po kríze?

Zdroj:
youtube.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of