Viacerým Slovákom hrozí pokuta až do výšky 10-tisíc eur. Na túto vec si dajte pozor

  • Slováci sa musia pripraviť na novú situáciu.
  • Daňové úrady majú o nich viac informácií ako predtým.
  • Týka sa to predovšetkým prenájmu nehnuteľností.
Novinky Slováci už musia spracovať svoje daňové priznanie precízne
Slováci už musia spracovať svoje daňové priznanie precízne. Zdroj: shutterstock.com/Cast Of Thousands
Okazio PCOkazio mobil

Slováci sa už musia mať na pozore. Daňové úrady získali od tohto zdaňovacieho obdobia omnoho lepší prehľad v oblasti prenájmu nehnuteľností. K spolupráci zaviazala platformy ako je Airbnb, Booking, ale napríklad aj Uber alebo Bolt nová európska smernica. Pod názvom DAC7 sa skrýva legislatívna norma, na základe ktorej slovenské daňové úrady zistia veľmi konkrétne informácie, ktoré sa týkajú vyššie uvedených príjmov Slovákov.

Je potrebné s tým rátať a do daňových priznaní zaradiť aj precízne spracovanú analýzu príjmov z prenájmu. Téme sa venoval portál Forbes.

Slováci, priznajte sa

Rozdiel, ktorý priniesla európska smernica, spočíva v tom, že do tohto roku mali daňové úrady len čiastkové informácie. Dali sa z nich vyčítať len elementárne informácie, a teda napríklad schopnosť identifikovať daňovníka, ktorý príjem z prenájmu má. Aj to však súviselo predovšetkým so zahájením daňovej kontroly a s nutnosťou tieto informácie žiadať. Evidencia zo strany občanov teda nemusela byť taká precízna a presná.

Od tohto zdaňovacieho obdobia však majú daňové úrady prístup ku kompletným informáciám. Zo strany daňovníkov teda musia byť priznané príjmy spracované úplne detailne a je potrebné sa tomu viac venovať. V danej oblasti existujú špecializované inštitúcie a jednotlivci, ktorí dokážu daňovníkom v tomto smere pomôcť.

Rozdiel teda spočíva v tom, že daňové úrady na základe týchto informácií dokážu kompletne posúdiť aj priznané čísla. Európska smernica túto oblasť teda kultivuje a umožňuje lepšiu kontrolu zo strany úradov. Ruší chaos a zrovnoprávňuje podmienky, ktoré sú platné pre všetkých prenajímateľov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Príjmy z prenájmu

Finančná správa na svojej stránke ponúka komplexné vysvetlenie toho, čo to prenájom nehnuteľnosti vlastne je a ako sa správne zdaňuje. Je tam uvedená aj legislatíva a jej zdroje, aby ich mali daňovníci na jednom mieste a prehľadne. Hlavné pravidlo v oblasti prenájmu nehnuteľnosti znie:

Ak ste prenajali nehnuteľnosť na základe uzavretej nájomnej zmluvy, pričom nejde o prenájom nehnuteľnosti vykonávaný na základe živnostenského oprávnenia, príjem dosiahnutý z takéhoto prenájmu je považovaný za príjem podliehajúci daniktorý je potrebné priznať v daňovom priznaní k dani z príjmov FO.

Rozdiel v dostupnosti informácii spočíva v automatizácii. Kým doteraz musel daňový úrad začať oficiálne daňovú kontrolu a vyžiadať si o daňovníkovi informácie, odteraz nemusí. Uvedené platformy sú povinné tieto informácie zasielať pre všetkých daňovníkov, ktorí splnia určité podmienky.

Týmito podmienkami sú, aby mali príjem nad 2 000 eur za rok a prenájom realizovali minimálne 30-krát ročne. Ostatní ostávajú v informačnom režime, ktorý poznáme spred tohto roka.

Slováci, daňové úrady sú už informované

Slováci, daňové úrady sú už informované. Zdroj: shutterstock.com/Andrey_Popov

V prípade, že plníte tieto podmienky, je potrebné pridať na precíznosti daňových priznaní. V prípade, ak by ste totiž príjmu z nájmu nepriznali tak, ako treba, hrozí vám pokuta až do výšky 10-tisíc eur.

Mohlo by vás zaujať: Polovica Slovákov ešte nepodala daňové priznanie. V utorok ho môžu odovzdať aj netradičným spôsobom

txbWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.