Veľryby pokračujú v hromadení BTC aj po halvingu

Okazio PCBitmarkets

Aktuálne údaje naznačujú, že počet bitcoinových veľrýb (adries, ktoré majú viac ako 1 000 BTC) vzrástol v poslednom roku takmer o 9 %. Zaujímavé je, že veľryby pokračujú v hromadení Bitcoinu aj po treťom halvingu, čo je rozdiel oproti tým predchádzajúcim.

Na nasledujúcom obrázku spoločnosti Glassnode, ktorá sa zaoberá monitorovaním blockhainu, dobre vidieť, že počet bitcoinových veľrýb neustále stúpa.

whales btc

Bitcoinové veľryby (adresy s viac než 1 000 BTC). Source: Glassnode

Počet BTC adries, ktoré obsahovali viac ako 1 000 mincí sa pred rokom pohyboval okolo 1 725 a na konci júla 2019 klesol pod 1 675. Po dosiahnutí tohto low sa začal znova rýchlo zvyšovať.

Bitcoinové veľryby na nákupoch?

Ako je vidieť z vyššie priloženého grafu, tak masívny nárast takýchto „bohatých” adries v auguste 2019 sa časovo zhodoval s rastom ceny BTC, keď cena vystrelila z menej ako 10 000 USD až takmer na 12 000 dolárov.

V nasledujúcich mesiacoch sa správanie veľrýb relatívne ustálilo, kým sa ich počet v polovici februára 2020 začal znovu zdvíhať. Od tej doby je ich rast pomerne konštantný. Veľmi zaujímavé a pozitívne je, že ani pokles ceny v polovici marca veľryby nijako nevystrašil.

Výsledkom toho je – podľa prepočtov Glassnode – že počet bitcoinových veľrýb sa za posledný rok zvýšil o 8,9 percentuálnych bodov.

Aký je rozdiel v správaní veľrýb medzi rokmi 2016 a 2020?

Možno ste si všimli, že bitcoinové veľryby už skôr vykazovali podobné správanie. V roku 2016 počet adries s viac ako 1 000 BTC počas niekoľkých mesiacov prudko stúpol o 18 % – z 1 700 takmer na 2 000.

Ak sa posunieme v čase cca o 4 roky dopredu, môžeme si všimnúť, že počet bitcoinových veľrýb znova začal rýchlo rásť. Prečo hovoríme práve o roku 2016 a 2020? Čo majú spoločné? Spojitosť je jasná – halving BTC.

V júli 2016 došlo k druhému halvingu a v máji 2020 k tretiemu. Keďže historicky táto udalosť slúžila ako významný katalyzátor pre masívny nárast ceny BTC, možno tomuto očakávaniu pripísať tiež nárast počtu bitcoinových veľrýb.

Ďalší markantný rozdiel je tiež medzi správaním týchto veľrýb. Krátko po halvingu 2016 začali veľryby svoje aktíva predávať. Teraz analýza dát naznačuje, že sa deje presný opak, pretože počet týchto adries stále rastie, a to aj napriek tomu, že od posledného halvingu ubehol už mesiac.

Za zmienku stojí aj ďalší fakt. Fáza kapitulácie po druhom halvingu v roku 2016 prišla až o niekoľko mesiacov od tejto udalosti potom, čo cena BTC dosiahla svoj vrchol na hodnote takmer 20 000 dolárov.

Záver

Ak sa človek nad tým všetkým zamyslí a pokúsi sa poskladať všetky čriepky dohromady, nutne si musí položiť jednu otázku: Prečo BTC veľryby so svojimi peňaženkami nič nerobia a ich počet neustále stúpa? Nemôže to byť tým, že ten dramatický a mnohými očakávaný rast je ešte len pred nami?

Čo čítať ďalej?

Mineri už nemajú čo predávať, vyťažia málo – to je býčia správa ako hrom

Zdroj:
cryptopotato.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek Dintar.

Best Wallet PCOkazio mobil