- Firma Bosch spustila masové prepúšťanie.
- Plány o tisíckach nových pracovných miest stroskotali.
- Bosch na Slovensku končí.
V lete roku 2022 zazneli slávnostné sľuby o obrovskej investícii, ktorá mala na východe Slovenska priniesť pracovné príležitosti pre štyri tisícky ľudí. Zázrak v podobe závodu Bosch v priemyselnom parku Záborské však zostal len na papieri. Sľuby sa rozplynuli a realita už ani len zďaleka nevyzerá ružovo. Bosch tento týždeň prepustil polovicu svojich zamestnancov a na Slovensku nadobro končí, ako informovali tvnoviny.
Vychýrená investícia priniesla sklamanie
Bosch plánoval na Slovensku rozbehnúť výrobu elektromotorov do bicyklov, no už hneď na jeseň 2022 sa začali objavovať prvé problémy. Prekážky v podobe nevysporiadaných pozemkov spomalili plány investora a obmedzili jeho možnosti.
Namiesto veľkolepého závodu v Záborskom sa firma musela uspokojiť s prenajatými priestormi v Petrovanoch, kde zamestnala približne 400 ľudí. Vytvorila teda len 10 % z plánovaného počtu nových pracovných miest.
Investícia, ktorá bola skvelou príležitosťou pre východ Slovenska, sa nevyhla trpkému osudu. Údajne slabý dopyt po elektrobicykloch zmrazil perspektívne plány investora a donútil ho prijať neľútostné rozhodnutie – opustiť Prešov. Fabrika prepustila polovicu zo súčasných a zamestnancov a tých ostatných čaká rovnaký osud.
Pracovníci z fabriky odchádzali so škatuľami a médiám povedali, že sa nesmú k tejto veci vyjadrovať.
„Podľa nášho názoru je celé odvetvie v súčasnosti vo fáze konsolidácie, kým sa ponuka a dopyt nevrátia do rovnováhy, čo by mohlo trvať minimálne celý rok 2024. Bosch tiež upúšťa od rozširovania existujúceho výrobného areálu v Prešove,” uvádza stanovisko spoločnosti Bosch.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Bosh plánuje prepúšťanie aj mimo Slovenska
Zatiaľ čo vedenie Bosch na Slovensku tvrdí, že rozhodnutie o prepúšťaní a opustení regiónu nesúvisí s centrálou v Nemecku, tá samotná nedávno oznámila plány na zrušenie tisícok pracovných miest v divízii domácich spotrebičov. Ide o krok, ktorý je súčasťou širšej stratégie znižovania nákladov a udržania konkurencieschopnosti.
Prepúšťanie sa stalo v uplynulom roku trendom medzi veľkými spoločnosťami z rôznych odvetví. Nepriaznivé makroekonomické podmienky spojené s vysokou infláciou znížili dopyt spotrebiteľov. S klesajúcimi tržbami nemajú firmy na výber a musia znižovať náklady.
Stovky Slovákov stratili zo dňa na deň zamestnanie kvôli uťahovaniu opaskov v spoločnosti Bosch. Situácia je o to smutnejšia, že práve tento investor bol nádejou na vytvorenie tisícok pracovných miest v časti Slovenska, kde je dlhodobo veľký problém s nezamestnanosťou.
Prečítajte si aj: Zemetrasenie vo veľkej firme: Slováci dostali padáka v rozpore so zákonmi