- Ceny energií sa budúci rok nezvýšia
- Vláda ich bude výrazne dotovať
Vláda pod vedením Roberta Fica tvrdí, že na budúci rok sa ceny energií nezvýšia. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zas zverejnil výpočty, ktoré ukazujú, že ceny sa zvýšia podstatným spôsobom. V princípe má však posledné slovo vláda.
Na kompenzácie cien už vyčlenila stovky miliónov. Ako teda budú vyzerať ceny na budúci rok, zmapujeme v tomto článku.
Výpočty ceny energií od ÚRSO
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zverejnil v septembri ceny, ku ktorým dospel výpočtom na základe zákona. Do vzorca vstupuje množstvo vplyvov, je však pomerne jasne daný. ÚRSO si tak splnil svoju povinnosť.
Zverejnené prepočty posielali v roku 2024 ceny elektriny o 81 % vyššie oproti tomu, čo platí pre slovenské domácnosti v tomto rok. V prípade plynu by to bol viac ako dvojnásobok. To je cenový návrh Úradu. K tomuto návrhu zaujala svoje stanovisko aj vláda Slovenskej republiky.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v závere júla upozornil, že bez mimoriadnych opatrení vlády by koncové ceny elektriny pre domácnosti na rok 2024 mohli oproti dnes platným cenám vzrásť v priemere o 81 % a v prípade plynu až o 110 %.
https://t.co/OeM4PpXqYe— Teraz.sk (@terazsk) September 2, 2023
Stanovisko bolo zamietavé. Predseda vlády sa vyjadril, že vypočítané ceny sú nepatričné a nezohľadňujú postoj vlády k danej oblasti. Vláda pripravuje kompenzácie pre občanov, na čo mal riaditeľ Úradu podľa premiéra počkať a nezverejňovať tak navrhované ceny pre regulované energie.
Medzičasom kabinet Roberta Fica odvolal riaditeľa ÚRSO Andreja Jurisa. Dôvody, ktoré vláda uviedla, nesúvisia s návrhom cien na rok 2024, ale s inými pochybeniami, ktorých sa mal Juris ako riaditeľ úradu dopustiť.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Koľko to bude stáť?
Vlády naprieč Európou dotujú ceny energií pre domácnosti a podniky. Aj napriek tomu prichádza k určitým zvýšeniam. Rovnako je to aj v Českej republike, kde sa mierne zvýšili ceny na rok 2024.
Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti stoupne méně, než jak zněl původní návrh. Energetický regulační úřad ustoupil politickému tlaku, elektřina domácnostem ale i tak zdraží v souhrnu průměrně o 12 procent
Energetický regulační úřad zvýší regulovanou složku cen…— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) November 30, 2023
Hlavným problémom z laického pohľadu ostáva, ako sa mohli zvýšiť ceny pre spotrebiteľov, keď posledný rok ceny komodít klesajú. Vysvetlenie je jednoduché. Ani v roku 2023 neplatili domácnosti trhové ceny, pretože do toho vstúpili predchádzajúce vlády a ceny zastropovali. Dôležitú úlohu hrali aj kompenzácie.
V roku 2023 teda boli platné s malou zmenou ceny z roku 2022. Ak však rátame oprávnené ceny na rok 2024, vychádzame z trhových cien. Vzhľadom na regulácie paradoxne aj pri poklese cien na burze pre spotrebiteľov ceny stúpajú.
Súčasnú situáciu upokojuje ministerka hospodárstva Denisa Saková: „Chcem ubezpečiť, že oproti cenám minulého roku za elektrickú energiu, plyn a teplo, čo sa týka domácností a vybraných zraniteľných subjektov, sa nič nezmení. Nikto na faktúre neuvidí nárast cien.”
Ceny elektřiny, zemního plynu a tepla domácnostem na Slovensku nestoupnou, řekla ministryně hospodářství Saková. Zmrazení cen bude kompenzovat stát.
— ČT24 (@CT24zive) December 6, 2023
Takýto cenový výsledok je však možné dosiahnuť výhradne aktivitou štátu a predovšetkým dotáciami cien. Bývalý štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky Karol Galek porovnal odhadovanú výšku pripravovaných dotácií v minulosti a dnes. Za predchádzajúci rok vyčlenila vláda na tento účel 1,7 miliardy eur. V budúcom roku to má byť približne 800-900 miliónov.
V štátnom rozpočte majú byť vyčlenené prostriedky na tieto kompenzácie. Podľa aktuálnych informácií by to malo byť ešte viac ako odhaduje Galek. Konkrétna suma by mala byť na úrovni 1,25 mld. eur.
Mohlo by vás zaujať: Nové opatrenia vlády vyjdú Slovákov draho. Za tieto veci si v budúcom roku priplatíme