- Prvý polrok je za nami.
- Čo sa za tento čas udialo na finančných trhoch?
PR článok XTB. Prvých šesť mesiacov roku 2024 je za nami a na finačných trhoch sa toho stihlo za túto dobu odohrať skutočne veľa. Pri tejto príležitosti sa tak v živom vysielaní zišli analytici XTB Tomáš Cverna a Marek Nemky, aby sa podelili o svoje názory a očakávania zo sveta makroekonómie, akciových trhov, komodít a kryptomien. V tomto článku prinášame krátke zhrnutie zo stredajšieho vysielania.
- Celý záznam nájdete na YouTube kanáli XTB, Spotify a Apple Podcasts
Makroekonómia
Makroekonomická situácia by sa dala popísať ako vcelku rozporuplná. Očakávania recesie rýchlo vystriedali nádeje na rýchle znižovanie úrokových sadzieb as ním spojeným rastom na finančných trhoch. Tieto nádeje sa ale v USA nevyplnili, americký Fed je v tomto ohľade veľmi opatrný a neznižoval tak, ako investori očakávali. To by normálne znamenalo stagnáciu na finančných trhoch, ale tie ako celok naďalej rastú a pozitívna nálada investorov sa taktiež nevytráca.
V súčasnosti sú v USA najväčšia téma nadchádzajúcej prezidentskej voľby, ktoré budú mať bezpochyby veľký dopad na správanie trhov nielen v nasledujúcich mesiacoch, ale aj rokoch. Donald Trump sa po poslednej debate s Joe Bidenom dostal do mierneho vedenia a aj finančné trhy na túto správu reagovali pozitívne. Všeobecne je Trump vnímaný ako kandidát, ktorý nechá trhu voľnú ruku a nebude ho tak obmedzovať. Na druhú stranu je ale veľmi nepredvídateľný a jeho voľba so sebou taktiež nesie riziká najmä v geopolitickej oblasti.
V Európe bola v posledných rokoch situácia zložitejšia najmä kvôli energetickej kríze. EÚ ako celok sa síce tiež technicky vyhla recesám, avšak stále sú tu viditeľné dopady nielen energetickej krízy, ale aj kovidu, a to najmä v sektore služieb. Na druhú stranu sa však problémy darí postupne riešiť a aktuálna situácia by sa dala označiť za podobnú tej v USA. Rovnako správanie európskej ECB a amerického Fedu má podobné rysy: nechcú sa unáhliť s príliš prudkým znižovaním úrokových sadzieb a venujú veľkú pozornosť prichádzajúcim dátam.
Naša domáca aktuálna situácia sa taktiež príliš nelíši. Hlavný rozdiel je predovšetkým ten, že ČNB zvolila pomerne agresívnu stratégiu znižovania sadzieb, čo okrem iného oslabilo českú korunu. Česká republika je tiež špecifická vysokými úsporami domácností, ktoré môžu byť potenciálne proinflačným rizikom. Všeobecne je však jasné, že náš úspech je závislý od zvyšku Európy, predovšetkým od Nemecka.
Akciové trhy
Ako už bolo spomenuté, akciové trhy naprieč všetkým prekážkam pokračujú v raste a index S&P 500 od začiatku roka stúpol o viac ako 15 %. Situácia však nie je taká jednoznačná, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Rast ťahajú predovšetkým veľké firmy z oblasti technológií a telekomunikácie, ktorí veľmi ťažia z raketového rastu popularity umelej inteligencie. Ostatné sektory a predovšetkým menšie firmy zďaleka neperformujú tak dobre.
Stále viac sa tak začína skloňovať otázka, či nás nečaká „splasknutie bubliny” ako tomu bolo na začiatku milénia pri boome internetových spoločností. Treba však povedať, že aj keď aktuálna situácia má mnoho podobností s „dot com bubble” érou, je tu aj mnoho odlišujúcich aspektov. Hlavný argument je predovšetkým ten, že valuácia technologických gigantov je viac ospravedlnená, navyše tieto firmy nie sú zďaleka také zadlžené ako tomu bolo pred dvadsiatimi rokmi. Na nasledujúce mesiace je ale potrebné mať túto možnosť rozhodne na pamäti.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Z ďalších svetových trhov bude tiež zaujímavé sledovať, či európske firmy budú konečne schopné dohnať valuácie amerických spoločností, a či sa Číne podarí dostať zo svojich problémov. Oba regióny vykazujú zaujímavý potenciál, brzdí ich však predovšetkým zložitá geopolitcká a politická situácia.
Komodity
Svet komodít si tiež zažil zaujímavé obdobie. Aktuálne sa záujem investorov sústredí predovšetkým na ropu, u ktorej sa predpokladá možný rast vďaka začínajúcej motoristickej sezóne, komplikujúcej sa geopolitickej situácii a pokračujúcim problémom s infláciou.
Z pohľadu volatility žiarilo predovšetkým kakao a káva. Tieto poľnohospodárske plodiny sú špecifické tým, že rastú na pomerne malom území a dopyt po nich nie je príliš elastický. V posledných mesiacoch tieto plodiny čelili problémom predovšetkým z hľadiska počasia a živlov, vďaka čomu ich cena rástla aj padala v rámci dní mnohokrát o desiatky percent. Je pravdepodobné, že toto sa nezmení ani v blízkej budúcnosti.
Za zmienku stoja aj drahé kovy, predovšetkým zlato, ktoré na začiatku roka taktiež zaznamenalo 20% rast. Hoci v posledných dvoch mesiacoch sa jeho cena pohybuje do strany, vďaka svojmu protiinflačnému naratívu má potenciál v nasledujúcich mesiacoch pokračovať v stúpaní. Samozrejme to však z veľkej časti záleží na celkovej situácii na trhu.
Kryptomeny
Ani vo svete kryptomien nebolo o zaujímavej situácii núdze. Tou najzaujímavejšou správou bolo schválenie bitcoinových spotových ETF v USA, čo značne zjednodušilo možnosti obchodovania tohto „digitálneho zlata” a otvorilo dvere mnohým inštitucionálnym investorom, ktorí do tej doby mali problém expozíciu na Bitcoin získať. Vzhľadom na množstvo peňazí, ktorým inštitucionálni investori disponujú, je toto naozaj obrovský míľnik, ktorý dáva Bitcoinu veľký potenciál rastu do budúcnosti. Schválenie týchto ETF preto odštartovalo rally, ktoré vynieslo cenu BTC až k 70 000 USD. Avšak posledné mesiace sa cena, podobne ako pri zlate, pohybuje skôr do strany. Svet kryptomien je veľmi viazaný na celkovú makroekonomickú situáciu. V prípade, že sa bude vyvíjať pozitívne, môžeme očakávať rast naprieč týmto trhom.
Ak sa chcete dozvedieť viac detailov na vyššie zmienené témy, záznam živého vysielania je zadarmo dostupný na:
YouTube: https://youtu.be/Ib8cUtB4dko
Spotify: https://open.spotify.com/episode/1VSdje4NGufeTGTgA2G0s6?si=Ig-0vJAIQE2mkkted7aoVA
Apple podcasts: https://podcasts.apple.com/cz/podcast/pololetn%C3%AD-ohl%C3%A9dnut%C3%AD-co-%C4%8Dek%C3%A1-trhy-do-konce-roku-2024/id1572531500?i=1000661122215
Investovanie je rizikové. Investujte zodpovedne.