Bitcoin dlc smart contract

Prvý Bitcoin DLC smart kontrakt predstavuje stávku – Ten kto vyhrá zíáska 1 BTC!

Ethereum v roku 20014 spravilo veľký prevrat na trhu s kryptomenami. Rozšírilo blockchain o smart-kontrakty – turingovsky kompletné programy, spustené na decentralizovanej EVM (Ethereum Virtual Machine). Zatiaľ čo Ethereum je plne vybavený počítač – dokáže prakticky všetko – Bitcoin blockchain je možno prirovnať k starému telefónu – môžete po ňom iba posielať transakcie.

Noo, nie tak úplne. Ekvivalent smart kontraktov funguje aj na BTC blockchaine, i keď programovať ich je extrémne náročné. Dá sa to však, čo predviedol zakladateľ BTCPay Nicholas Dorier. Na svojom Twitteri oznámil, že spustil prvý Bitcoinový DLC smart kontrakt.

Môže vás zaujímať: Bitcoin vs. svet – Aký veľký je Bitcoin v porovnaní s celými štátmi?

DLC smart kontrakt je podľa Nicholasa “killer aplikácia”

Tento DLC smart kontrakt bol použitý, ako inak, na hazard. Nicholas sa s Chrisom Stewartom – zakladateľom Suredbits – stavil o 1 BTC (ekvivalent 10 000 $) a predmetom stávky sú americké prezidentské voľby. O výsledku stávky rozhodne tretia strana, ktorá poslúži ako orákulum. Po voľbách na blockchain pošle digitálny podpis, ktorý môže Nicholas alebo Chris použiť na vyplatenie sumy výhercovi.

Ak sa prezidentom USA stane Joe Bide, vyhrá Nicholas. Ak v prezidentskom kresle zotrvá Donald Trump, Bitcoin poputuje ku Chrisovi. O výsledku stávky sa dozvieme už v marci 2021!

Nicholas tento DLC kontrakt zverejnil na GitHube a použiť ho môže prakticky ktokoľvek. Tento vynález označil za nový “killer” aplikáciu Bitcoinu. Pomalý vývoj sa podľa jeho slov vypláca. Len škoda, že Ethereum zvláda smart kontrakty už šesť rokov, ich programovanie je oveľa jednoduchšie a aktívne sa pracuje na škálovaní rýchlosti blockchainu. To všetko Bitcoinu chýba.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance