Veľký krach z roku 1929 sa môže zopakovať, ukazujú najnovšie údaje

  • Index S&P 500 signalizuje koreláciu s rokom 1929 až na úrovni 0,94 bodu
  • Identický scenár je zrejme nepravdepodobný
  • V roku 1929 nastal najničivejší krach akciového trhu v dejinách USA
Novinky Kríza z roku 1929 sa môže zopakovať
Kríza z roku 1929 sa môže zopakovať. Zdroj: shutterstock.com/jira pliankharom/Artem Oleshko
Catslap PC banerBitmarkets

Cenový vývoj najznámejšieho akciového indexu S&P 500 signalizuje vysokú koreláciu s rokom 1929, kedy nastala Veľká hospodárska kríza. Na základe správy Finbold sa história môže zopakovať. O koľko môžu ceny klesnúť a je vôbec podobný scenár reálny aj v súčasnosti?

Zopakuje sa Veľký krach z roku 1929?

Súčasný stav akciového trhu dosahuje pohyby porovnateľné s tými, ktoré boli zaznamenané v rokoch 2000 a 1929. Túto podobnosť je možné demonštrovať na akciovom indexe S&P 500, v ktorom len 5 najväčších firiem: Microsoft (NASDAQ: MSFT), Apple (NASDAQ: AAPL), Nvidia (NASDAQ: NVDA), Alphabet (NASDAQ: GOOGL) a Amazon (NASDAQ: AMZN) tvorí 25 % kapitalizácie.

Na obrázku nižšie môžeme vidieť, že súčasná korelácia s rokom 1929 dosahuje hodnotu až 0,94 bodu. Korelačný koeficient určuje, aká je podobnosť, pričom hodnota 1 je absolútna korelácia a zhoda 100 %. Teraz sa ale poďme pozrieť na to, či je vôbec niečo podobné reálne aj v súčasnosti.

Korelácia medzi súčasnosťou a rokom 1929

Korelácia medzi súčasnosťou a rokom 1929. Zdroj: Bloomberg, Nathaniel Gilbert

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Scenár je nepravdepodobný

Na grafe vyššie vidíme, že červená krivka definuje krízu z roku 1929, kedy došlo k prepadu z hodnoty 32 na 20. Zároveň vidíme, že v súčasnosti by cena indexu mala klesnúť na hodnotu 3 800, čo predstavuje pád približne 25 %. V skutočnosti sa ale cena počas roku 1929 prepadla až o 85 % na úroveň 5. Ak by mal vzniknúť rovnaký cenový pád aj teraz, index by musel klesnúť až na 750 bodov, čo je zrejme nepravdepodobné.

Môže sa podľa vás zopakovať Veľký krach z roku 1929?

S podobnou predpoveďou prišiel nedávno Robert Kiyosaki, ktorý verí, že S&P 500 klesne o 70 %. Známy autor bestselleru dlhodobo odporúča držať zlato, striebro, Bitcoin a nehnuteľnosti. Zároveň opakovane varuje investorov pred najhoršou ekonomickou katastrofou, ktorá údajne ešte len príde.

Skolabovanie na Wall Street z roku 1929 je známe aj ako Veľký krach. Bol to najničivejší krach akciového trhu v dejinách Spojených štátov. Veľký krach sa väčšinou spája s 24. októbrom 1929, nazývaným Čierny štvrtok, dňom najväčšieho výpredaja akcií v histórii USA. Nasledoval krach londýnskej burzy, ktorý predstavoval začiatok Veľkej hospodárskej krízy.

Mohlo by ťa zaujímať: Warren Buffett sa zbavuje týchto akcií. Prekvapí vás, o ktorú spoločnosť ide

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.