- Dôchodok má pre ženy na Slovensku pachuť nespravodlivosti.
- Dostávajú o pätinu menej peňazí ako muži.
- Môže za to najmä materstvo a nižšie mzdy počas celého života.
Situáciu komplikuje aj fakt, že ženy žijú v priemere o 7 rokov dlhšie než muži. Nižší dôchodok tak musia poberať dlhšie obdobie.
Ďalším problémom je nízka účasť otcov na rodičovskej dovolenke. Hoci čoraz viac otcov využíva materské (aktuálne každý štvrtý), na rodičovskú dovolenku odchádza len asi 2 percent mužov. Keď otec využije materskú, matky sa vracajú do práce už po 25 mesiacoch namiesto bežných 33, čo má pozitívny vplyv na ich budúci dôchodok.
365.bank uvádza:
Až 75 % žien priznáva, že kariérna prestávka v podobe materskej ich znevýhodnila v pracovnej oblasti. Po návrate tak častejšie pracujú na skrátené úväzky, akceptujú nižší plat, prípadne musia akceptovať nižšiu pozíciu.
Ako si môžu ženy zabezpečiť lepší dôchodok?
Odborníci odporúčajú ženám začať s investovaním, a to čo najskôr. Hoci investovanie nie je medzi ženami bežnou praxou (tvoria len 30 percent všetkých investorov na Slovensku), situácia sa zlepšuje. Ženy do 35 rokov investujú dokonca o 17 percent viac než muži ich veku.
Je zaujímavé, že štúdie dokazujú, že ženy sú v investovaní úspešnejšie. Podľa Ekonomickej univerzity vo Warwicku majú ich investície vyššiu návratnosť o takmer 2 percentá. Dôvodom je, že investujú trpezlivejšie a obchodujú menej často.
Minister práce Erik Tomáš pripravuje zmenu, ktorá by tento problém mohla čiastočne riešiť. Jeho návrh počíta so započítaním obdobia stráveného na materskej a rodičovskej dovolenke do dôchodku tak, ako keby ženy počas tejto doby normálne pracovali, ako informuje Pravda.
Ženy môžu aktívnym prístupom k finančnému plánovaniu aspoň čiastočne zmierniť negatívne vplyvy súčasného nastavenia dôchodkového systému.