Mobil reklama GuardiannnPC reklama Guardiannn

Vedia sa Slováci správať? Odborník na etiketu upozornil na základné chyby

  • Jakub Abrahám je profesionál v oblasti etikety.
  • Vysvetlil nám, čo mnohí robia zle.
  • Na jednu vec netreba zabúdať.
Off topic Jakub Abrahám vysvetlil, kde robia Slováci chybu
Jakub Abrahám vysvetlil, kde robia Slováci chybu. Zdroj: Jakub Abrahám/Archív
BitmarketsBitmarkets

V dnešnom rýchlo sa meniacom svete zostáva porozumenie etikety nielen otázkou dobrého vkusu, ale aj kľúčovým faktorom úspechu v profesionálnom a osobnom živote.

Etiketa, často považovaná za niečo zastaralé, má v modernom kontexte oveľa širší význam, než by sa na prvý pohľad zdalo.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

V nasledujúcom rozhovore s koučom spoločenskej etikety, pánskej módy a kráľovským komentátorom, Jakubom Abrahámom, sa pozrieme na najčastejšie chyby, ktoré Slováci robia, ako aj na to, ako im správne spoločenské správanie môže pomôcť v kariére a medziľudských vzťahoch.

Zistite, prečo je dôležité vedieť, kedy odložiť mobil, akým faux pas sa vyvarovať pri zahraničných cestách a prečo je dress code stále aktuálny aj v dnešnej dobe.

Etiketa je dôležitá

Etiketa je dôležitá. Zdroj: shutterstock.com/Prathankarnpap

Aké faux pas robia Slováci najčastejšie, keď sú vonku medzi ľuďmi?

Medzi najčastejšie chyby patrí bezpochyby nevhodný cit pre udalosť. Mnohí stále nedokážu rozlíšiť, či sa nachádzajú na premiére v opere alebo na plážovej párty.

Cit pre vhodný dress code je na ústupe, čo súvisí s tým, že ho mnoho ľudí považuje za zastaralý a nemoderný. No nie som si istý, či sú tepláky a tričko v národnom divadle tým pravým znakom modernosti.

Sú Slováci slušnejší či distingvovanejší skôr dnes alebo viac v minulosti?

Moderná doba podporuje ležérnosť a pohodlnosť, čo znamená, že prejavy slušnosti sú menej viditeľné. Lamentovať nad minulosťou nemá zmysel, pretože dnešná doba je iná a spolu s ňou sa modernizuje aj etiketa. Avšak, u svojich klientov, študentov a sledovateľov pozorujem zvýšený záujem o dobré spôsoby.

Ako môže byť porozumenie etikety nápomocné v kariére?

Uveďme si príklad: S kým radšej uzavriete v banke hypotéku? S mužom v upotenom tričku a kraťasoch alebo s gentlemanom v obleku? Samozrejme, oblek z muža automaticky gentlemana neurobí, ale je to prvý dôležitý krok.

Šaty vždy robili človeka, neklamme si.

Čo by ste poradili Slovákom, ktorí idú prvýkrát na nejaké spoločenské podujatie?

Aby sa nebáli, užili si ho a hlavne vnímali – seba, ostatných aj všetko okolo. Spoločenské podujatia sú o kontaktoch, zábave a vnemoch. Je dôležité nezabudnúť na ohľaduplnosť, potom sa niet čoho báť.

Aké sú základné pravidlá správania sa pri stole a líšia sa pri formálnych večierkoch oproti večeri s priateľmi?

Etiketa stolovania patrí medzi najťažšie disciplíny. Formálna večera má jasné pravidlá, ak nás takáto udalosť čaká, je vhodné absolvovať kurz, kde sa tieto pravidlá naučíme.

Základom je ohľaduplnosť

Večera s priateľmi je prirodzene uvoľnená a neformálna do takej miery, na akú sme zvyknutí, no stále treba myslieť na druhých, aby sme ich naším správaním nerušili.

Môžete dať príklad, čoho by sa Slováci mali vyvarovať pri zahraničných cestách, aby nepošliapali miestne zvyky?

Dôležité je rešpektovať kultúru danej krajiny. Netreba sa hanbiť poradiť s miestnymi, nie je to vôbec trápne. Každá krajina má svoje špecifiká, preto je vhodné pred návštevou zopár z nich si naštudovať.

Ako rôzne kultúry vnímajú osobný priestor a ako to majú Slováci?

Južania majú osobný priestor oveľa bližšie. Napríklad v Taliansku je bežné, že muži sa pri stretnutí pobozkajú na líce, čo u nás nie je zvykom. Naopak, severské krajiny si držia väčšiu vzdialenosť. Slovensko je niekde uprostred.

Ako sa zmenili pravidlá používania mobilov a sociálnych sietí z hľadiska etikety pri stole či na stretnutí?

Mobilné telefóny sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov, a to súkromných aj pracovných. Dôležité je však poznať mieru. Na dôležitom stretnutí by mal mobil zostať v taške alebo vo vrecku.

Na bežnom pracovnom stretnutí môže byť mobil nápomocný, napríklad pri plánovaní termínov, no všetko závisí od formálnosti stretnutia a od náprotivku.

Môže zle zvládnutá etiketa na sociálnych sieťach poškodiť človeka v osobnom alebo pracovnom živote?

Netiketa, teda etiketa v online priestore, je v súčasnosti veľmi dôležitá. Netreba ju podceňovať, preto na sociálnych sieťach vystupujeme rovnako, ako by sme to robili aj v reálnom svete. A áno, nesprávne správanie môže mať aj negatívne následky.

Máte nejaký príbeh, kde etiketa rozhodla o úspechu alebo neúspechu dôležitého stretnutia?

Nemusíme zachádzať ďaleko, stačí sa pozrieť na randenie. Vedieť ženu pozvať, konverzovať a odprevadiť ju, no zároveň ju nezošnurovať prílišnými maniermi, je často umenie. A začína to už na zoznamovacích aplikáciách, kde mnohí páni stále bojujú s nadviazaním kontaktu. Chce to len menej pýchy a nebáť sa ukázať svojho vnútorného gentlemana.

Aké sú vaše 3 top rady, aby sa Slováci vedeli v bežnom živote správať, ako sa patrí?

Mám svoju „svätú trojicu”, ktorú na kurzoch a prednáškach zdôrazňujem: jasno, zdvorilo a šarmantne. Komunikujte jasne, správajte sa zdvorilo a pri tom všetkom vyzerajte šarmantne. To je celá veda.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.