- Problémy s mentálnym zdravím má čoraz viac Slovákov.
- Čísla posledných štatistík sú alarmujúce.
- Finančne náročnú starostlivosť vie pokryť aj poisťovňa.
Situácia sa neustále zhoršuje
Podľa metaštúdie o duševnom zdraví na Slovensku za rok 2023, ktorú vykonali odborníci z Ligy za duševné zdravie, sú hlavné problémy spojené s duševným zdravím v krajine rôznorodé, no predovšetkým vážne.
Na Slovensku panuje úbohý stav duševného zdravia u veľkej časti populácie. Približne jeden milión ľudí vyjadruje nespokojnosť so svojím psychickým stavom.
Problémy ako podráždenosť, úzkosť a neschopnosť uvoľniť sa majú medzi Slovákmi najčastejšie zastúpenie. V posledných rokoch navyše narastá počet ľudí, ktorí trpia menej častými psychickými poruchami.
Na samovraždu myslí čoraz viac mladých
Výrazne stúpa aj počet samovražedných pokusov medzi mladými, najmä medzi 15- až 19-ročnými. Samovražda v tejto vekovej kategórii predstavuje dokonca štvrtú najčastejšiu príčinu smrti. Veková skupina 70+ zaznamenáva zasa najvyšší počet dokonaných samovrážd.
Dostupnosť informácií a výskumu v oblasti duševného zdravia je však podľa Ligy za duševné zdravie obmedzená a nedostatočná.
Vysoký počet Slovákov má problém aj so samotnou liečbou. Mnohí síce tušia, že odbornú pomoc potrebujú, no pre stigmatizáciu duševných porúch, ktorá je v našej spoločnosti ešte vždy prítomná, ju nakoniec často nevyhľadajú.
Regionálna dostupnosť psychiatrických služieb je navyše podľa údajov zo štúdie nerovnomerná. V porovnaní s inými rozvinutými krajinami zaostáva Slovensko aj vo financovaní starostlivosti o duševné zdravie. Okrem toho trpí tiež akútnym nedostatkom odborníkov, najmä psychiatrov a špecializovaného zdravotníckeho personálu.
Situácia duševného zdravia na Slovensku je teda veľmi znepokojujúca. Mnohé systémové nedostatky si vyžadujú naliehavú pozornosť.